İran, Uzun Menzilli Savaş Uçağı Yaptı

23.08.2010 14:27
İran, Uzun Menzilli Savaş Uçağı Yaptı
BM yaptırımlarına rağmen ilk nükleer reaktörünü önceki gün açan İran, dün de kendi geliştirdiği ilk uzun menzilli savaş uçağını tanıttı. Ahmedinejad “Bütün seçenekler masada” dedi.

İran, ilk uzun menzilli insansız savaş uçağını görücüye çıkardı. İran'ın yerli imkânlarla ürettiği 'Kerrar' (vurucu) adlı uzun menzilli savaş uçağı, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katıldığı "Savunma Sanayi Günü" törenlerinde tanıtıldı. Pilotsuz savaş uçağı, yüksek hız ve irtifada uçabilme ve belirlenen hedeflere bomba fırlatabilme özelliklerine sahip. Savunma Sanayii Günü'nde ayrıca İranlı uzmanlarca geliştirilen yeni bazı silah ve araç gereçlerin tanıtımı da yapıldı.

Ahmedinejad törende yaptığı konuşmada "Savunmada öyle bir noktaya ulaşmalıyız ki, insanlık düşmanları İran halkına ve diğer özgür milletlere saldırı düşüncesinden vazgeçsin" dedi. Ahmedinejad aynı zamanda uçağın, düşmanlarına karşı bir "ölüm elçisi" olmasının yanı sıra barış ve dostluk mesajı da taşıdığını; caydırıcı güç olarak üretildiğini söyledi.

ABD ve İsrail'in, "İran'a yönelik tüm seçenekler masada" tehdidini hatırlatan Ahmedinejad, "Biz de onlara tüm seçeneklerin masada olduğunu söylüyoruz" ifadesini kullandı.

Nükleer faaliyetleri nedeniyle BM'nin yeni yaptırımlarına maruz kalan İran, önceki gün ilk nükleer enerji santralinin açılışını yapmıştı. Santralin sadece elektrik üretme amaçlı olduğunu açıklayan İran, açılışın hemen öncesinde de karadan karaya yeni bir füze denemesi yapmıştı. Yeni uçak, uzun süre yüksek hızda uçabiliyor; yerdeki hedeflere bomba atabiliyor. ABD'li askerî uzmanlar, uzaktan kumandalı savaş uçaklarının riski azalttığını, düşmanı takip edip vurma imkânı verdiğini söylüyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim