1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İran Suriye Zirvesine Davet Edildi!
İran Suriye Zirvesine Davet Edildi!

İran Suriye Zirvesine Davet Edildi!

23 Ekim'de Viyana'da yapılan Amerika, Rusya, Türkiye ve Suudi dışişleri bakanları düzeyindeki Suriye toplantısından sonra perşembe günü yapılacak ikinci Viyana toplantısına Esed rejiminin en önemli müttefiki İran da davet dildi.

A+A-

Amerikalı AP haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Suriye’nin geleceğine ilişkin yapılacak uluslararası toplantılara ilk kez İran’ın da davet edildiğini söyledi.

Davetin Rusya tarafınca İran’a iletildiği bilgisini veren yetkililer, İran’ın şu ana kadar davete yanıt vermediğini dile getirdi.

Cuma gününe kadar sarkması beklenen toplantıya Amerika dışişleri bakanı John Kerry, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Arap ve Avrupalı diplomatlar katılacak.

Esed'li Bir Çözüme Karşı Olanlar Paris’te Toplandı

Suriye’de Esed’li bir çözüme karşı olan ülkeler, perşembe günü başlayacak Viyana görüşmeleri öncesi Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısında Paris’te bir araya geldi.

Fransa'nın davetiyle başkent Paris'te bulunan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar, Almanya, İtalya ve İngiltere dışişleri bakanları, Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda akşam saatlerinde bir araya geldi. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiği toplantıya ABD adına Dışişleri Bakanı John Kerry yerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken katıldı.

Devrim Muhafızları Cephede Kayıp Veriyor

Avrupa’da siyasî çözüm için bölge aktörleri liderliğinde birbiri ardına toplantılar yapılırken Suriye’de çatışmalar şiddetleniyor. Halep’in kuzeyinde meydana gelen çatışmalarda son iki gün içinde İran Devrim Muhafızları, aralarında subayların da olduğu 12 askerini kaybetti.

İran resmî haber ajansı Fars’ın haberine göre Devrim Muhafızları’nın 33.Tugayı’nda görevli Üst Teğmen Müslüm Nasır’ın Suriyeli direnişçi güçlerle Halep kırsalında girilen çatışmada yaşamını yitirdi. Nasır, aralarında ekim ayı başında Suriye’de yaşamını yitiren Devrim Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hemdani ile birlikte Suriye’de öldürülen 27. İranlı askerî danışman oldu.

Kaynak: Al Jazeera, Ajanslar

HABERE YORUM KAT