1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran Sünni Kürtlerin Camilerine Göz Dikti!
İran Sünni Kürtlerin Camilerine Göz Dikti!

İran Sünni Kürtlerin Camilerine Göz Dikti!

İran tam üç haftadır Urmiye’deki Sünni Kürtlerin kendi camilerinde namaz kılmalarına zorluk çıkarıyor!

A+A-

HAKSÖZ-HABER

İran tam üç haftadır Urmiye’deki Sünni Kürtlerin kendi camilerinde namaz kılmalarına zorluk çıkarıyor! Kürtler ise bu durumu kabullenmediklerini şuana kadar ortaya koydukları çeşitli tepkilerle gösterdiler.

Olayların Başlangıcı

Rudaw’ın Kürtçe sayfasında yer verilen habere göre olay şöyle gelişti:

Birkaç gün önce Urmiye’nin İslam Abad ilçesinde bulunan ve ağırlıklı olarak Sünni Kürtlerin kullandığı Kudüs Camisi imamı görevden alınarak yerine rejim tarafından bir başka imam tayin edilmişti. Bu duruma tepki göstermek amacıyla bir gösteri yapan cemaate İran güvenlik birimleri müdahale edip göstericileri tartaklamıştı.

O günden bu yana İran rejiminin olası bir kitlesel protesto olayıyla karşılaşmamak için Kudüs Camiinde Cuma namazına izin vermediği kaydediliyor.

Yerel kaynaklar İran güvenlik birimlerinin Kürt cemaati tehdit etmek suretiyle gözdağı verdiği ve bu Cuma günü de Cuma namazının kılınmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Kudüs Cami imamının 10 yıldır burada görevli olduğunu belirten kaynaklar, rejimin onu görevden aldığını ve bunun gerekçelerini de cemaate açıklamadığını kaydetti.  Yanı sıra aynı kaynaklar devlet güçlerinin rejimin belirlediği imamı kabul etmeleri yönünde cemaat üzerinde baskı kurduğunu bildiriyor.

İran Sünni Kürt Camilerini Ele Geçirmek İstiyor!

Şuana kadar meydana gelen olaylarda 10 kişinin yaralandığını belirten yerel kaynaklar, gerek bölgedeki Kürtlerin gerekse de diğer Sünni toplulukların İran rejiminin baskısının Kudüs camisiyle sınırlı olmayacağı yönünde endişelere sahip olduğunu söylüyor. Rejimin Sünnilere ait tüm camileri Vakıflar Bakanlığına bağlamak istediğini belirten kaynaklar, Sünni toplulukların özellikle de Kürtlerin bu durumu kabul edilemez bulduğunu kaydediyor.   

HABERE YORUM KAT