“İran Mezhep Ayrımcılığını Destekleyen Bir Ülke”

15.01.2016 07:32
“İran Mezhep Ayrımcılığını Destekleyen Bir Ülke”
İran'ın eski BM Temsilcisi Farhang, İran'ı mezhepçi politika gütmek ve insan haklarını ihlal etmekle suçladı.

İran'ın kısa süre BM Daimi Temsilciliğini yapan eski Büyükelçi Mansour Farhang, New York Times gazetesinde yayımlanan mektubunda İran'a mezhepçi politika gütme ve rejim ihraç etmeye çalışma suçlamaları yöneltti.

Farhang, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in aynı gazetede yer alan ve Suudi Arabistan'ı mezhepçilik yapmakla eleştiren yorumuna tepki göstererek, "İran herkesin gördüğü şekilde insan haklarını ihlal eden ve mezhep ayrımcılığını destekleyen bir ülke. 2015'te İran'da yaklaşık 700 kişi idam edildi" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan rejimini de insan hakları ihlalleri işlemekle ve muhalifleri acımasızca cezalandırmakla suçlayan Farhang, Suudi Arabistan'ın bölgedeki mevcut statükoyu korumaya uğraştığını, İran'ın dini liderlerinin ise Arap ülkelerine kendi rejimlerini ihraç etmeye çalıştığını belirtti.

İran'ın rejim ihracı ve propaganda ile Arap ülkelerinde istikrarsızlık çıkarmaya çalıştığını da kaydeden Farhang, Irak, Yemen, Suriye ve Lübnan'daki Şii militanlara askeri ve ekonomik destek vererek İran'ın istikrarsızlığa neden olduğunu bildirdi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim