1. HABERLER

  2. HABER

  3. İran: Meşru Taleplere Cevap Verilmeli
İran: Meşru Taleplere Cevap Verilmeli

İran: Meşru Taleplere Cevap Verilmeli

İran ve Türkiye Dışişleri Bakanları bölge devletlerinin halkın meşru taleplerine cevap vermesi gerektiğini söyledi.

11 Temmuz 2011 Pazartesi 10:44A+A-

Bölge gelişmeleri husunda istişarelerin devamını isteyen İran ve Türkiye Dışişleri Bakanları bölge devletlerinin halkın meşru taleplerine cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Mehr haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, Pazar akşamı Tahran’a gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile bir araya gelerek görüş alışverişi yaptı. Görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenleyen iki bakan gazetecilerin sorularına yanıtladılar.

Salihi bu ortak basın toplanısında AKP’nin seçimleri kazanarak yeniden iktidara gelmesini tebrik ederek iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılda 14 milar dolara ulaşacağını ve önümüzdeki kaç yıl sürede bu miktarın 30 milyar dolara yükselmsini ümit ettiklerini ifade etti.

İran ve Türkiye’nin ilişkilerini bozulamayacak kadar derin olarak niteleyen Salihi, Davutoğlu ile yaptıkları 3 saat görüşmede ikili, bölgesel ve Suriye meselesi hususunda görüş alışverişi yaptıklarını, bölgenin iki büyük ülkesi olan İran ve Türkiye’nin bölgede barış ve istikraarın sağlanması doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, bölge ülkelerinin meşru taleplerine cevap verilmesi gerektiğiğini vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise bu basın toplantısında bölgede gerçekleşmekte olan önemli gelişmelerin bölge milletleinin refahı, güvenliği ve istikraraı için önemli olduğunu söyledi.

Davutoğlu, bölgedeki halkların meşru taleplerinin barışçıl yöntemlerle reform sürecine dönüşmesi gerektiğini belirterek, bölgenin geleceğe hazırlanması gerektiğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı ayrıca, Türkiye’nin Siyonist rejimine yönelik politikaları değişmediği ve özgürlük filosuna yönelik işlediği cinayetten ötürü özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

İran ve Türkiye'nin Dışişleri Bakanlar, bölge gelişmeleri hususunda istişarelerin devamını istediler.


 

HABERE YORUM KAT