İran ‘Lozan’ı.. Denge Oyunları, Zafer ya da Hezimet..

04.04.2015 22:41
İran ‘Lozan’ı.. Denge Oyunları, Zafer ya da Hezimet..
Bugün İran, maddî ve askerî güç gösterisiyle, Irak’da, Suriye’de, Yemen’de ve diğer yerlerde güçlü görüntüsü verebilir, ama, bundan İslam’ın emrinde bir İran’ı çıkarmak ne kadar mümkündür, üzerinde düşünülmelidir.

Selahaddin E. Çakırgil Gündemi yorumluyor:

İran ile, nükleer güç sahibi oldukları resmen açıklanan ülkeler ve Almanya’dan oluşan ‘5+1’ görüşmelerinde nihayet, bir zımnî anlaşma sağlandı gibi..

Gibi’ diyoruz, çünkü henüz bu anlaşma kesin bir yazılı metin halinde değil.. Bu bakımdan, buna bir ‘ara anlaşma’ demek daha doğru..

Bu anlaşmanın kesinlik kazanması, 30 Haziran’a kadar tamamlanması gereken ve tarafların iç hukuk sistemleri açısından onaylanacağı süreçten sonra olacak.

İran, bu anlaşmaya göre, nükleer teknolojisinin, nükleer silah yapımı  merhalesine varmaması için, gerekli bir takım sınırlamaları kabul etmiş gözüküyor. 5-6 yıl kadar öncelerde, ‘nükleer teknolojiye erişme hakkı İran’ın da vardır..’ deyip, emperyalist dünyaya aykırı sesler yükselttikleri için, o dünyada Tayyîb Erdoğan ve Brezilya’nın o zamanki lideri Lula’nın o dönemin emperyalist dünya medyasınca nasıl sevimsizleştirildiği hatırlanmalıdır. Yani, kolay bir mes’ele değildi, bu.. Zorlukları hâlâ da devam ediyor.. Çünkü, İran tarafından kabul edilen bu sınırlamaların hangi çizgilerde kalacağı, mâsum olup olmayacağı, ayrı bir konu..

Nitekim, ‘Uluslararası Atom enerjisi Kurumu (UAEK)’nun elemanları gelip, fazlalık ya da tehlikeli görülen neler varsa, onları sökecek..

Yazının Devamı >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim