1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran: Irak Kürdistanı’na “Danışmanlar” Gönderdik!
İran: Irak Kürdistanı’na “Danışmanlar” Gönderdik!

İran: Irak Kürdistanı’na “Danışmanlar” Gönderdik!

Bir dizi çelişkili açıklamadan sonra İran, Irak topraklarındaki askeri varlığını gizlemekten vazgeçti.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif İran’ın Irak’a asker göndermediğini söylemişti. Oysa İran İçişleri Bakanı Abdulrıza Rahmani Fazli Kürdistan bölgesel Yönetiminin talebi üzerine Irak Kürdistanı’na askeri danışmanlar gönderdiklerini kabul etti.

Askeri danışman ifadesi akla Vietnam’ı getiriyor. Bilindiği üzere ABD ordusu da Vietnam’a uzun süre asker gönderdiğini reddetmiş, bu ülkede sadece askeri danışman bulundurduğunu söylemişti. 

Fazli, bu açıklamayı Kum’da eyalet yetkilileriyle yaptığı toplantıda dile getirdi ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Kerbela ve Necef’in düşmesinin kırmızı çizgileri olduğu şeklindeki sözlerinin altını çizdi.

24 Ağustos’ta Bağdat’a yaptığı ziyaret esnasında İran Dışişleri Bakanı Zarif, IŞİD’e karşı Irak ve Kürdistan yönetimleriyle işbirliği içinde olduklarını söylemiş ama bu aşamada İran askerine ihtiyaç olduğunu sanmadığını belirtmişti.

26 Ağustos’ta Zarif ile birlikte ortak basın toplantısında konuşan Mesud Barzani ise İran’dan silah istediklerini ve kendilerine silah gönderen ilk ülkenin İran olduğunu söylemişti.

İran’ın Irak politikasının Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemkani ve Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani tarafından yürütüldüğü biliniyor.    

İçişleri Bakanı Fazli, Irak’ın İran için çok önemli olduğunu söylerken şunları da ifade etti: “Kutsal şehirlerin düşeceği endişesi yaşadığımız günler geçirdik. Irak ordusunun altı birliği kuşatılmış haldeydi ve Irak içindeki ayrılıklar öne çıkmış, ayrıca uluslararası baskılar yoğunlaşmıştı. Bu durumda Irak yönetimine İran ve Hizbullah’tan başka destek veren yoktu.”  

Al Monitor/Çev: Hasan Soylu

HABERE YORUM KAT