1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran İle PJAK Çatışmasında Onlarca Ölü
İran İle PJAK Çatışmasında Onlarca Ölü

İran İle PJAK Çatışmasında Onlarca Ölü

İran televizyonu, 10 Devrim Muhafızının öldüğünü, 30 PJAK'lının da öldürüldüğünü duyurdu. PJAK ise "123 İran askeri öldürdük" dedi.

09 Eylül 2011 Cuma 12:17A+A-

Devlet televizyonu, PJAK'a yönelik son bir haftadır başlatılan operasyonlarda hayatını kaybeden 10 Devrim Muhafızı'nın ülkenin çeşitli şehirlerinde yapılan törenlerle dün toprağa verildiğini duyurdu.

Haberde, çatışmalarda toplam kaç İran askerin öldürüldüğü belirtilmedi. İran Devrim Muhafızları, yaklaşık bir ay aranın ardından, geçtiğimiz Cuma gününden itibaren ülkenin kuzeybatısındaki Irak sınırında PJAK'a yönelik yeni operasyonlar başlattı.

DHA’nın aktardığı habere göre İran resmi yetkilileri, operasyonlar sırasında, aralarında PJAK'ın ikinci komutanın da bulunduğu, 30 militanın öldürüldüğünü bildirdi. İran'ın toplam kayıp sayısı hakkında bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmış değil. ANF'de yer alan bir habere göre PJAK üç gün içerisinde 123 İran askerinin öldürüldüğünü iddia etti.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin arabulucu olması ile PJAK, Salı gününden itibaren İran'a karşı tek taraflı bir ateşkesi yürürlüğe koyduğunu ilan etti. İran ise ateşkes talebini değerlendirmek için içeriğinin netleştirilmesi gerektiğini  belirtti.

HABERE YORUM KAT