1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran Devrim Muhafızları: Suriye Rejiminin Muhafızıyız!
İran Devrim Muhafızları: Suriye Rejiminin Muhafızıyız!

İran Devrim Muhafızları: Suriye Rejiminin Muhafızıyız!

Devrim Muhafızları Komutanı Caferi, Suriye rejimini kurtarmak için her şeyi yapacaklarını söyledi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

İranlı yetkililer genelde İran’ın Suriye’deki varlığı konusunda çok diplomatik bir dil kullanmaktaydılar ama İran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi bundan çok farklı bir dille konuştu.

İmam Sadık Üniversitesinde düzenlenen devrim muhafızları öğrencilerinin mezuniyet töreninde konuşan Caferi “Suriye yönetimini kurtarmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bunu daha önce de duyurmuştuk, bizim özel kuvvetlerimiz tecrübelerimizi aktarmak ve eğitim vermek üzere oradalar. Suriye hükümetinin talebiyle orada bulunuyorlar.” dedi.  

Caferi, ayrıca diğer ülkelerin çabalarına rağmen İran’ın da katkılarıyla Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in konumunun güçlendiğini söyledi ve “Düşman artık Suriye’de başarısız olmasının asıl nedeninin İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye rejimine verdiği destek olduğunu itiraf ediyor. Suriye’de durum her geçen gün daha iyiye gidiyor. Elbette Suriye’nin bazı bölgeleri rejim karşıtlarının işgali altında fakat bundan ötürü telaşa kapılmak gereksiz. Süreç Suriye rejiminin lehine işliyor.

Bilindiği üzere Devrim Muhafızları doğrudan Rehber Ali Hamaney’e bağlı ve bazı gözlemciler Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinden itibaren Devrim Muhafızları’nın Suriye konusunda daha yüksek sesle konuşmaya başladığına dikkat çekiyorlar. Bu durumun cumhurbaşkanının izlenen politikadan farklı ya da ılımlı bir adım atması ihtimalinin önüne geçmek için bilinçlice geliştirildiği düşünülmekte. Seçimlerden hemen sonra ilk kez olmak üzere sertlik yanlısı bir İran gazetesinde öldürülen Devrim Muhafızları’na ait görüntüler yayınlanmıştı.

--------

Araş Kerami’nin dün Al-Monitor’da yayınlanan bu haberini Haksöz-Haber için Hasan Soylu çevirdi.

muhammed-ali-caferi-iran-devrim-muhafizlari.png

HABERE YORUM KAT

11 Yorum