1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran Basınında Bugün
İran Basınında Bugün

İran Basınında Bugün

İran basınında bugün öne çıkan başlıklar...

06 Temmuz 2011 Çarşamba 11:39A+A-

İRAN

- Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammet Rıza Rahimi, beraberindeki 200 kişilik heyetle bugün Bağdat'a gidiyor.

- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat'ın Ermenistan ziyaretinin gecikmesinin mutabakat zaptı metinlerinin hazırlanmamasından kaynaklandığını açıkladı.

- Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammet Ali Caferi, geçtiğimiz günlerde hükûmet ile iş birliği yapan bazı kişilerin Devrim Muhafızları tarafından tutuklanması ve ifade vermeye çağrılması haberini doğruladı. Caferi, tutuklanan kişilerin güvenlik karşıtı bir suç işlemediklerini ve işledikleri suçların başka alanlarla ilgili olduğunu kaydetti.

 

AFTAB-E YAZD

- Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammet Ali Caferi, hükûmet içindeki sapkın akım mensuplarının tutuklanmasından Devrim Muhafızları Ordusu'nun sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğun Yargı Erki tarafından verildiğini belirtti.

- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İran-Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmanın Azeri sınır güvenlik güçlerinin İran topraklarına girmesi ve İran güçlerinin dur ihtarına uymamalarından kaynaklandığını söyledi.

- Meclis Ekonomi Komisyonu üyesi Gulam Rıza Mesbahi Mukaddem, Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat'ın her aileye arsa tahsis edileceği vaadinin daha önce bulunduğu vaatlerin devamı olduğunu söyledi.

- Meclis Başkanı Ali Laricani, reformist grubun önümüzdeki Meclis seçimlerine katılıp katılmamasının söz konusu grup mensuplarının davranışına bağlı olduğunu belirtti. Muhafazakârların, gelecek Meclis seçimlerinde reformistlerin varlığını göz ardı etmeleri için hiçbir nedenin bulunmadığını söyleyen Laricani, reformistlerin sürgüne gönderilmesinin gerçeklerin inkârı olduğunu da kaydetti.

KAYHAN

- Meclis Azınlık Fraksiyonu üyesi Daryş Ganbari, İçişleri Bakanı hakkında hazırlanan gensoru önergesi için 30 imza toplandığını bildirdi.

- Seçim Kurulu Başkanı, 53 devlet yöneticisinin Meclis seçimlerine aday olabilmek için görevinden istifa ettiğini doğruladı.

- Kum Dinî Medresesi Okutmanları Topluluğu üyesi Ayetullah Muhammet Tagi Mesbah Yazdi, Devrim Muhafızları Ordusu'nun, ülkenin tüm ihtiyaçlarını karşılayan tek kurum olduğunu söyledi.

CUMHURİ İSLAMİ

- Ekonomik İşler ve Maliye Bakan Yardımcısı Muhammet Rıza Farzin, yurt dışında yaşayan İranlılara ödenen nakit sübvansiyonun kesileceğini bildirdi.

- İthalat Yüksek Kurulu Başkanı Muhammet Hüseyin Berhurdar: "Hükûmet fiyat belirlemekten vazgeçsin, söz veriyoruz fiyatları düşüreceğiz."

- Washington-Bağdat Güvenlik Anlaşması'nın süresinin uzatılmaması durumunda, Amerikalı askerlerin Kürdistan bölgesinde konuşlandırılması konusunda, ABD ile Irak Kürdistan bölgesi yetkilileri arasında gizli görüşmeler yürütülüyor.  

HABERE YORUM KAT