İran Azerileri Sokağa Döküldü: Irkçılığı Durdurun!

10.11.2015 13:11
İran Azerileri Sokağa Döküldü: Irkçılığı Durdurun!
İran'daki meşhûr bir çocuk programında Azeri şivesiyle konuşan bir adam ve çocuğunun dişlerini tuvalet fırçasıyla fırçalamaları İran’ın kuzeybatısındaki Azerileri sokağa döktü.

Olayın bir “hata” olduğunu belirten İran Yayın Kurumu özür diledi.

Programın yayından kaldırılması, Azerilerin çoğunlukta olduğu İran Azerbaycanı'ndaki protestoları engelleyemedi. Tebriz, Urmiye ve Zencan kentlerinde Azeri İranlılar, “Azerilere karşı ırkçılığı durdurun!” sloganıyla sokaklara döküldü.

Polis, eylemcilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

İran Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) Başkanı Muhammed Sarafraz, Azeri azınlığa hakaret içeren programdan dolayı özür yayımladı. Fars haber ajansında yer alan açıklamada “IRIB bu hatadan dolayı özür diler. Azeri vatandaşlarımızı üzen bu olaydan sorumlu yönetici ve çalışanlardan hesap sorulacak. Ulusal birliği güçlendirmek için çabalarımızı ikiye katlayacağız.” ifadeleri kullanıldı.

Azerilerin tepkisini çeken Fitilehha çocuk programındaki Azeri şivesiyle konuşan bir adam ve çocuğu beraber kaldıkları otelde dişlerini yanlışlıkla tuvalet fırçasıyla temizliyordu. Ondan sonra baba ve oğlu kötü koktuğu gerekçesiyle otelden memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlardı.

İran’da 2006 yılında da benzer bir olay yaşanmıştı. Mana Neyestani adındaki karikatür serisinin çizeri, bir hamamböceğini Azeri şivesiyle konuşturduğu için hapis yatmıştı. Devlet gazetesinde yer alan karikatür, sokak protestolarına neden olmuştu. İran yönetiminin şiddetle karşılık verdiği protestolarda 19 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de tutuklanmıştı.

Yaklaşık 77 milyon nüfusa sahip olan İran’da 10 milyondan fazla Azeri yaşıyor.

Al Jazeera

Etiketler:
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim