1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran: ABD ile Afganistan İçin Müzakareye Hazırız
İran: ABD ile Afganistan İçin Müzakareye Hazırız

İran: ABD ile Afganistan İçin Müzakareye Hazırız

İran İslami Şura Meclisi Başkanının uluslararası danışmanı Şeyhul İslam: ''İran, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinden sonra ülkede barışın sağlanması için ABD ile müzakere masasına oturmaya hazır''

A+A-

İran İslami Şura Meclisi Başkanının uluslararası danışmanı Hüseyin Şeyhul İslam, İran devletinin, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından ülkede barışın sağlanması için ABD ile bire bir görüşemeye hazır olduğunu söyledi.

Afganistan'ın Herat vilayetinde düzenlenen ''Uluslararası Dehe-i Tahavvul'' konulu konferansta konuşan Hüseyin Şeyhul İslam, ABD ile sadece Afganistan konusunda görüşebileceklerini belirtti.

Bu görüşmede İran ve başka konuların ele alınmayacağını vurgulayan Şeyhul İslam, ''Irak konusunda ABD ile görüşmemiz nasıl olduysa, Afganistan konusunda da öyle olacaktır. ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından, İran onların yerini almayacaktır'' dedi.

Şeyhul İslam, Afganistan'da barışın sağlanması için ilk önce tarafların silah bırakması gerektiğini kaydederek, bu konuda komşu ülkelerin desteğinin önemine işaret etti. (AA)

HABERE YORUM KAT