1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İran 500 Askerini Kerkük'e Gönderdi
İran 500 Askerini Kerkük'e Gönderdi

İran 500 Askerini Kerkük'e Gönderdi

Kerkük için Kürtlere anlaşma teklifinde bulunan İran, bir yandan da kente asker gönderiyor. Tahran yönetimi, Süleymaniye Başkonsolosu'nun 'Kerkük'ü aşamayan IŞİD güneye geçemez' raporunun ardından özel eğitimli 500 askerini bölgeye yolladı.

23 Haziran 2014 Pazartesi 05:09A+A-

ÇETİNER ÇETİN / YENİ ŞAFAK

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ilerleyişi karşısında Başbakan Nuri el-Maliki'ye desteğini artıran ve Kürt yönetimini yanına çekebilmek için 'Bağdat'a destek olun Kerkük'ü size verelim' teklifinde bulunan İran sahadaki askeri varlığını da artırıyor. IŞİD'in çatışma alanlarını Irak geneline yayma çabası ülkedeki diğer etnik ve mezhep gruplarını tedirgin ederken militanların Kerkük'ü ve bölgedeki Şiileri hedef alması İran'ı harekete geçirdi.

KENT HALKI TEDİRGİN

Geçtiğimiz hafta 3 gün üst üste Kerkük'e giderek Şii Araplar aşiretleri, Türkmenler ve Kürtlerle görüşmeler yapan İran'ın Süleymaniye Başkonsolosunun 'Kerkük koruma altına alınmalı, Kerkük'ü aşamayan IŞİD güneye geçemez' raporunun ardından İran'ın özel eğitimli 500 askerini hava yoluyla Kerkük kentinin Hurriye Havaalanı'na gönderdiği öğrenildi. İran'ın askeri hareketliliği bölgede yakından izlenirken, bu girişimin kentteki huzuru bozmasından da endişe ediliyor.

ÖZEL BİRLİK GİTTİ

Bölgedeki yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre modern silahlarla donatılmış askerler İran'ın Kudüs Gücü 4. Taburunda yer alıyor. Askerlerin Kerkük'te bulunan Şii silahlı gruplara destek amacıyla gönderildiği iddia ediliyor. İran Devrim Muhafızlarının en elit birliği olan Kudüs Gücü'nin komutanı Kasım Süleymani'nin IŞİD tehdidi üzerine Irak'ın başkenti Bağdat'a gittiği ve IŞİD'e karşı Şii milis güçlerini eğittiği ifade ediliyordu.

VALİ SICAK BAKMIYOR

Geçtiğimiz hafta Yeni Şafak'ın duyurduğu haberde, bazı Şii Türkmen milletvekillerinin İran'dan destek gelmesi yönünde çağrıda bulunduğu belirtilmişti. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Şii Türkmenlerin bu talebine bu talebe sıcak bakmadıklarını ve kabul etmeyeceklerini ifade etmişti. Ancak Kerim'in tüm itirazlarına rağmen İran bölgeye asker yolladı. Dün Yeni Şafak'ın manşetten verdiği haberde İran'ın, Kürt yönetimine Kerkük teklifinde bulunduğu ancak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bu tür bir anlaşmayı reddettiği ifade edilmişti.

Ateşkes bozuldu

Kerkük'teki Peşmerge güçlerine saldırmayacağını bölgedeki Kürt yetkililere ileten IŞİD, ilan ettiği ateşkesi askıya aldı. Şii Mehdi Ordusu'nun Kerkük'te yaptığı askeri töreni ve Şii grupların kentteki hareketliliğini bahane gösteren IŞİD, peşmerge güçlerine yönelik saldırılarına yeniden başladı. Bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 2 peşmergenin yaşamını yitirdiği, 4'ünün de yaralandığı bildirildi. Kerkük'te Şii silahlı grupların varlığının IŞİD'i endişelendirdiğini belirten yerel kaynaklar, 'Biz ne IŞİD'in ne de Şii silahlı grupların Kerkük'te çatışmasına izin vermeyeceğiz. Kerkük hiçbir silahlı gücün cenk meydanı olmayacak' dedi. Öte yandan IŞİD militanları Beşir ve Mele Abdullah köylerinde Peşmerge mevzilerine yönelik top atışına başladı.

130 uçak 23 yıl sonra iade edilecek

Üç yıldan bu yana ABD ve Rusya'dan savaş uçakları almak isteyen ancak Kürtlerin vetosuna takılan savaş jetleri konusunda Irak'ın aradığı desteği İran'ın vermesi bekleniyor. Irak Savunma Bakanlığı kaynakları, İran'ın 130 adet savaş uçağını Irak'a vermeyi kararlaştırdığını bildirdi. İran'ın daha önce de istihbarat ve anti-terör timlerini Irak'a gönderdiğini belirten bakanlık kaynakları, bu timlerin Ambar ve Musul kentlerinde IŞİD ile çatışmalara katıldıklarını doğruladı. İran Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı esnasında Irak ordusundan alınan 130 savaş uçağını Irak'a iade edeceği bildirildi. 23 yıl sonra gelen iade kararının, Irak'ta Sünni ve Şii çatışması ihtimallerinin yükseldiği bir döneme denk gelmesi dikat çekiyor.

Kerkük'e silah Maliki'ye tehdit

Kerkük valisinin itirazlarına rağmen, Irak Başbakanı Nuri El Maliki Kerkük'e 4 bin silah gönderdi. Silahların Şii militanlara dağıtılacağı öğrenildi. Sünni Araplara bağlı İslam Ordusu Nuri Maliki'nin iktidardan çekilmemesi halinde IŞİD ile bir olup Bağdat'a yürüyeceğini duyurdu. Saddam Hüseyin'in yardımcısı ve İzzet İbrahim el-Duri Maliki'ye mesaj gönderdi: 'Ramazan bayramından önce seni idam edeceğim.'

HABERE YORUM KAT

1 Yorum