1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran 40 Sünniyi İnfaz Etti
İran 40 Sünniyi İnfaz Etti

İran 40 Sünniyi İnfaz Etti

Son 2 haftada İran rejimi, çeşitli bahanelerle 40 sünniyi idam etti.

A+A-

Mezhep taassubunun zirveye çıktığı İran devleti, İran'da bulunan sünni kesime uyguladığı baskı ve sindirme operasyonlarına devam ediyor.

İran devleti, hertürlü karşıt fikirlerin önüne geçmesi için, acımasızca uygulamalarını sürdürüyor.

İran Ulusal Direniş Konseyi Sekreterliğinin yayınlamış olduğu habere göre, 2 hafta içerisinde İran rejimi siyasi mahkum olan 40 sünniyi idam etti.

1 Eylül'de, Karadj'ta içinde Ghezel Hessar Cezaevi'nde 10 tutuklu topluca idam edildi. İdam edilme sebebi olarak ta, mahkumların cezaevi koşulları nedeniyle başlatmış olduğu isyan sebebi olarak gösterildi.

26 ve 28 Ağustos'ta, 13 mahkum Bandar Abbas merkez cezaevinde infaz edildi. 23, 27 ve 28 Ağustos'ta, 5 mahkum Zahedan merkez cezaevinde infaz edildi. 27 Ağustos, bir mahkum Saq'qez merkez cezaevinde infaz edildi. 26 Ağustosta biri kadın olmak üzere 5 mahkum, Kerman Şahab Cezaevi'nde infaz edildi. Aynı şekilde, 19 Ağustos'ta, bir başka mahkumda bu cezaevinde infaz edildi.

İran cumhurbaşkanı Hasan Rohani'nin göreve geldiği günden bu yana, İran'da idamların sıklaştığını bildiren İran Ulusal Direniş Konseyi, bu yeni dönem içinde 100 idamın gerçekleştiğini, ülke genelinde farklı şehirlerde  infaz dalgasının hızla yayılması nedeniyle, halkın rejime karşı tiksinmelerine yol açtığını söyledi.

Kaynak: Islah Haber

HABERE YORUM KAT

3 Yorum