1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'taki Kanlı Kamp Baskınının Görüntüleri
Iraktaki Kanlı Kamp Baskınının Görüntüleri

Irak'taki Kanlı Kamp Baskınının Görüntüleri

Irak güçlerinin düzenlediği baskında 34 İranlı muhalif öldürülmüştü. Operasyonun görüntüleri, günler sonra yayınlandı.

20 Nisan 2011 Çarşamba 23:22A+A-

Irak güçlerinin, 12 gün önce İranlı muhaliflerin yaşadığı sınırdaki Eşref kampına düzenlediği operasyonda 34 kişi hayatını kaybetmişti. Operasyonun görüntüleri, günler sonra yayınlandı.

Irak güçlerinin İranlı muhalif Halkın Mücahitleri örgütü tarafından kullanılan kampa düzenlediği baskın, örgütün siyasi kanadı İran Ulusal Direniş Konseyi tarafından yayınlandı.

8 Nisan'da düzenlenen baskın sırasında Irak güçleri ateş açarken vurulup yere düşenler oluyor. Yaralılar arkadaşları tarafından taşınıyor. Tam bir can pazarı yaşanırken kaçmaya çalışanlara ateş açılmaya devam ediliyor.

Etraftan alevler yükselirken zırhlı araçlı ve kalkanlı Irak güçlerine İranlı muhalifler taş ve sapanlar ile karşı koymaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler baskında 34 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamış, Iraklı yetkililer ise operasyonda 3 kişinin öldüğünü diğer ölümlerin baskın öncesinde meydana geldiğini ileri sürmüştü.

İran Ulusal Direniş Konseyi üyelerinden Sihahin Gobadi baskının Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin talimatı doğrultusunda Irak yüksek ordu kademesi tarafından planlandığını ileri sürdü.

Eşref kampındaki Halkın Mücahitleri örgütü Amerika Birleşik Devletleri ve Irak tarafından terörist örgüt olarak kabul ediliyor.

Avrupa Birliği ise 2009 yılında Halkın Mücahitlerini terörist örgütler listesinden çıkarmıştı.

HABERE YORUM KAT