1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Sıcak Havalar Muhacir Çocukları Vuruyor
Irak'ta Sıcak Havalar Muhacir Çocukları Vuruyor

Irak'ta Sıcak Havalar Muhacir Çocukları Vuruyor

Irak'ta 50 dereceye varan sıcaklar özellikle sayısı 1 milyon 600'a ulaşan sığınmacı çocukları tehdit ediyor.

A+A-

Irak'ta sıcak hava dalgası, özellikle muhacir ailelerin çocuklarını tehdit ediyor.

Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Üyesi Fadıl el-Garravi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Irak'ta 3 milyon 500 bin insanın saldırılar sonucu yerini terk ederek, ülke içerisinde başka bölgelere göç ettiğini belirtti.

Bu çerçevede ülkede "büyük bir insanlık krizinin yaşandığı”nı ifade eden Garravi, söz konusu sorunun en çok çocukları etkilediğini vurguladı.

"Muhacir çocukların sayısı 1 milyon 600'a ulaştı." diyen Garravi, bu çocukların artan sıcaklar ile temiz su, yiyecek ve çocuk maması sıkıntısı nedeniyle "ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı”nı kaydetti.

“Bebekler Yeterince Beslenemiyor”

Sığınmacı çocukların ekseriyetinin yeni doğmuş bebek olduğunu aktaran Garravi: "Bebeklerin çoğu annelerinin kötü beslenmesinden dolayı yeterince beslenemiyor. Son günlerde 4 çocuk hayatını kaybetti." bilgisini paylaştı.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Üyesi Selame el-Hafaci de AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede hava sıcaklığının gittikçe arttığına değinerek: "Sıcakların artması, soğutucuların olmadığı konteyner kentlerde yaşayan çocukların hayatını tehdit ediyor." dedi.

Göç ve Göçmen Bakanlığı’nın bazı muhacir ailelere vantilatör dağıttığını ancak tüm ailelerin bundan yararlanamadığını dile getiren Hafaci, bölgede elektrik sıkıntısının da yaşandığını, bunun sorunu daha da artırdığını anlattı.

"Kamp Dışındakilerin Durumu Daha da Kötü"

Hafaci, kampların dışında kalan ailelerin durumunun çok daha kötü olduğunu da vurguladı.

Musul, Kerkük, Tikrit, Enbar ve Diyala kentlerinde,IŞİD’in saldırılarından kaçarak, ülke içiresinde muhacir konumuna düşen binlerce Iraklı aile, kaldıkları çoğunluğu derme çatma kamplarda, zor şartlarda hayat mücadelesi veriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, ülke içerisinde sayıları 4 milyonu aşan muhacirlerin 1,5 milyonunu çocuklar oluşturuyor.

Öte yandan Irak'ta hava sıcaklığı dün Bağdat'ta 48 dereceye ulaşmış, Basra kentinde ise 50 dereceyi aşmıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT