1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak’ta Seçim Mitinginde Patlama: 28 Ölü
Irak’ta Seçim Mitinginde Patlama: 28 Ölü

Irak’ta Seçim Mitinginde Patlama: 28 Ölü

Irak’ta Şii Asaib Ehl el-Hak grubunun 30 Nisan’daki seçimler öncesinde düzenlediği miting sırasında üç ayrı patlama meydana geldi. En az 28 kişi öldü, 40'tan fazla yaralı var.

A+A-

Asaib Ehl el-Hak adlı Şii grubun, Başkent Bağdat’ın doğusundaki bir stadyumdaki mitingine yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Miting sırasında üç patlama meydana geldi. 

Emniyet ve hastane kaynaklarına göre patlamalarda en az 28 kişi öldü, 40'tan fazla kişi yaralandı. Yaralıların birçoğunun durumu ağır.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Asaib Ehl el Hak grubu lideri Kays el-Kazali patlamanın ardından korumaları tarafından miting alanından götürüldü.

Asaib Ehl el Hak grubu üyeleri, ABD Irak’tan çekilmeden önce Amerikan askerlerine saldırılar düzenlemişti. İran tarafından desteklenen Asaib Ehl el Hak’ın bazı üyeleri de Suriye’nin başkenti Şam’da Esed saflarında bulunuyor.

Grubun lideri Kays el-Kazali ABD tarafından yıllarca gözaltında tutulsa da daha sonra serbest bırakıldı. Patlamadan önce Kazali mitingteki konuşmasında, Anbar’da Maliki hükümetine karşı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile olan mücadelesinden bahsediyordu.

Patlamalar gerçekleştikten sonra özel korumalar Kazali’yi hemen miting alanından çıkardılar.

Şiddet sarmalında seçimler

Irak’ta 30 Nisan’da yapılacak kritik genel seçimlere kısa bir süre kala şiddet olayları artış gösteriyor.

Bombalı saldırılar, hükümet ve silahlı gruplar arasındaki çatışmalar ve mezhepler arasındaki gerilimin her geçen gün arttığı ülkedeki seçimlerde hiçbir partinin hükümeti tek başına kurabilecek sayıda sandalye alması beklenmiyor.

Parlamento seçimlerinde 9 binden fazla aday parlamentodaki 328 sandelye için yarışacak.

Son anketlere göre üçüncü dönem başbakanlık için yarışacak Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin başında olduğu Hukuk Devleti Koalisyonu seçimin favorisi.

Iraklı Sünnilere göre, uzun süredir görevde olan Şii Başbakan Nuri Maliki’nin uygulamaları şiddeti körükleyen faktörlerin başında geliyor.

Sünni azınlık Maliki Hükümeti'ni kendilerini siyasetten dışlamakla ve haklarını görmezden gelmekle suçluyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT