1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Sadr'dan "Sivil İtaatsizlik" Çağrısı
Irak'ta Sadr'dan "Sivil İtaatsizlik" Çağrısı

Irak'ta Sadr'dan "Sivil İtaatsizlik" Çağrısı

Irak'ta Şii lider Sadr, yandaşlarını reform talebiyle hükûmet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde “sivil itaatsizlik” eylemi yapmaya çağırdı

A+A-

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, yandaşlarını reform talebiyle gelecek cuma gününden itibaren hükûmet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge girişlerinde “sivil itaatsizlik” eylemi yapmaya çağırdı.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, “sivil itaatsizlik” eyleminin Başbakan Haydar el-İbadi'ye reform için tanıdığı 45 günlük süre bitene kadar devam edeceğini belirterek, söz konusu eylemin amacının ise “ülkeyi başıboş ve yanıltıcılardan kurtarmak” olduğunu ifade etti.

“Ülkesini seven, reformu destekleyen herkese sesleniyorum.” diyen Sadr, “Eyleminiz gelecek cuma gününden itibaren başlasın.” vurgusunda bulundu.

Başkent Bağdat'ta Sadr yanlısı binlerce kişi, 4 Mart'ta hükûmet binalarının yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge'nin girişlerinde reform talebiyle gösteri düzenlemişti. Sadr, siyasî parti mensuplarının bulunmadığı teknokratlar hükûmeti kurulması için 12 Şubat'ta Başbakan Haydar el-İbadi'ye çağrı yapmış ve bunun için 45 gün süre verdiğini açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT