1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Irak'ta Ramadi Kentinin Yüzde 80'i Yıkıldı"
"Irak'ta Ramadi Kentinin Yüzde 80'i Yıkıldı"

"Irak'ta Ramadi Kentinin Yüzde 80'i Yıkıldı"

Irak Enbar İl Valisi Ravi, “IŞİD'in elinden geri almak için yapılan operasyonlar ve kamu binalarına yerleştirilen bombaların patlatılması sonucu Ramadi kentinin yüzde 80'i yıkıldı.” dedi.

A+A-

Irak'ın Enbar İl Valisi Suheyp İsmail er-Ravi, IŞİD'den geri alınan Ramadi kentinin yüzde 80'inin yıkıldığını belirterek, yeniden imar için 12 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Süleymaniye kentinde AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ravi, “IŞİD'in elinden geri almak için yapılan operasyonlar ve kamu binalarına yerleştirilen bombaların patlatılması sonucu Ramadi kentinin yüzde 80'i yıkıldı. Irak ordusu ve IŞİD arasındaki yoğun ve ağır çatışmalardan dolayı kentin altyapısı tamamen zarar gördü.” dedi.

Kentin geri alınmasını engellemek için tüm devlet binalarına IŞİD tarafından patlayıcı yerleştirildiğini hatırlatan Ravi şunları kaydetti:

“Güvenlik güçlerinin ilerleme kaydetmesini önlemek için kent merkezindeki binalara yüksek miktarda patlayıcı yerleştirildi. Operasyon sırasında bu bombaların patlatılması sonucu yaklaşık bin okul, iki yüz hastane, polis merkezleri ve su depolarıyla diğer idarî hizmet binaları yerle bir oldu. Yeniden imar, hastane, okul, yol, elektrik ve su gibi temel hizmetlerin halka sunulması için en az 12 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç var.”.

Ravi, Ramadi'nin IŞİD’den tamamen alındığını söyleyerek, “Kentin doğusundaki iki bölgede hâlen çatışmalar devam ediyor ve kontrol sağlanmadı ancak bunun dışındaki tüm bölgeler Irak ordusunda.” diye konuştu.

Irak'ın batısında ve Suriye sınırı üzerinde bulunan Enbar ilinin Ramadi kenti 18 Mayıs 2015 tarihinde IŞİD'in eline geçmişti. Irak ordusu, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin hava saldırısı ve bölgedeki yerel Sünni aşiret güçlerinin desteğiyle Aralık 2015'te Ramadi'yi geri almıştı.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından yayımlanan 2015 raporunda, Ramadi'nin IŞİD’in eline geçmesi sebebiyle yaklaşık 1 milyon 400 bin kişinin iç göçmen statüsüne düştüğü bilgisine yer verilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT