1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Patlamalar: 84 Ölü, 300 Yaralı
Irakta Patlamalar: 84 Ölü, 300 Yaralı

Irak'ta Patlamalar: 84 Ölü, 300 Yaralı

Irak'ta 6 farklı şehirde meydana gelen patlamalarda 84 kişi öldü, 300 kişi de yaralandı.

A+A-

BBC’nin verdiği habere göre; Irak polisinin açıklamasına göre ölenlerden büyük bir kısmını, başkent Bağdat'ta 12 İmam'dan 7.'si olan Musa el-Kadim'in ölüm yıl dönümünü anmak için bir araya gelmiş olan Iraklı Şiiler oluşturuyor.

Hilla'da ise polislerin gittiği bir lokantanın yakınındaki otomobillerde patlayan iki bomba 15 kişinin ölümüne yol açtı.

Kerkük'te de 3 bomba patladı; patlamalardan biri Mesud Barzani'nin karargahını hedef alıyordu. Olayda bir kişi öldü; çok sayıda insan da yaralandı.

Reuters'e konuşan bir görgü tanığı ''Hükümete sormak istiyorum, neden parti merkezlerini yerleşim merkezlerine yapıyorlar? Hala bombalar patlıyor ve masum insanlar ölüyor'' dedi.

Musul ve Kerbela'da da patlamalar yaşandı.

Kerbela'daki patlamaya şahit olan Kadim Hasim ''Bir anda havaya uçtum ve yere düştüm. Yaralı insanlar çevreye saçıldı. Bazılarının bacakları kopmuştu'' dedi.

Pazar günü Bağdat yakınlarındaki bir türbeye düzenlenen havan topu saldırısında 4 kişi hayatını kaybetmiş 30 kişi de yaralanmıştı.

Irak İçişleri Bakanlığı, saldırıların ardından, şiddet eylemlerinin devam etmesi endişesiyle Bağdat'ta güvenlik önlemlerinin artırılacağını söyledi.

Irak'taki şiddet eylemleri son yıllarda görece azaldı ancak güvenlik güçleri ve sivillere yapılan saldırılar hala devam ediyor.

Bugünkü saldırıların ardında hangi grup ya da grupların bulunduğu henüz ortaya çıkmadı. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum