1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Kanlı Gün
Irak'ta Kanlı Gün

Irak'ta Kanlı Gün

Bağdat'ta Şii hacılara yönelik saldırıda en az 19, Şii milislere yönelik saldırıda ise en az 2 kişi öldü. Her iki saldırıda 51 kişi yaralandı. Beyci kasabasında gerçekleşen saldırıda ise 11 güvenlik görevlisi öldü.

A+A-

Bağdat güneydoğusunda Nehravan'da 8. yüzyıldan kalma Musa Kazım'a ait türbeye ziyarete gelen Şiilere bombalı araçla intihar saldırı düzenlendi. Polis yetkilileri burada en 19 kişinin öldüğünü, 48 kişinin de yaralandığını açıkladı. Başkentte Şii milislere yönelik bir diğer saldırıda ise 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. IŞİD ile çatışmaların gerçekleştiği Selahattin eyaletine bağlı Beyci kasabasında da bir kontrol noktasına otomobille intihar saldırısı gerçekleştirildi. 11 ordu mensubu ve Şii milis öldü.

Sadırıları üstlenen olmasda da IŞİD'e yakın Amaq haber ajansı ilk saldırı hakkında detayları verdi ve 3 ton patlayıcı kullanıldığını söyledi.

Iraklı Şiiler, yedinci imam olarak kabul ettikleri Musa Kazım'ın bu yıl salı gününe tekabül edecek, ölüm yıl dönümü münasebetiyle başkentteki Kazımiyye bölgesinde bulunan mezarını ziyaret etmeye başladı. Söz konusu ziyaret sebebiyle, Bağdat'ta güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılırken bu çerçevede birçok yol da trafiğe kapatıldı.

Kaynak: Reuters, AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT