1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak’ta İki Günde 9 Sünni Camiye Saldırı
Irak’ta İki Günde 9 Sünni Camiye Saldırı

Irak’ta İki Günde 9 Sünni Camiye Saldırı

Irak’ın Diyala eyaletinde iki gündür Sünni camiler, Şii milislerin saldırısına uğruyor. Zarar gören cami sayısı 9'a yükseldi. BM ihlâlleri kınadı. Yerel kaynaklar ayrıca, Şii milislerin 15 kişiyi idam ettiğini, iki gazeteciyi de öldürdüğünü aktardı.

A+A-

Irak’ın Diyala eyaletinden yerel kaynaklar, Şii milislerin Sünni bir camiye daha saldırdığını aktardı. İki günden bu yana saldırıya uğrayan Sünni camilerin sayısı 9’a yükseldi. Yerel kaynaklar milislerin 15 kişiyi idam ettiğini, iki gazeteciyi de öldürdüğünü ifade etti. BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, camilere yönelik saldırıları kınadı.

Kaynakları, pazartesi gecesinden bu yana kentte 15 erkek ve gencin Şii milisler tarafından idam edildiğini, Irak'ın Şarkiya televizyon kanalı muhabiri Seyf Talal ve kameramanı Hasan Anbaki’nin de Diyala’da Şii milisler tarafından öldürüldüğünü savundu.

Yerel kaynaklar ayrıca, yetkililerin olayların yaşandığı Mikdadiye kentinde medya karartması yaptığını, silahlı milislerin Mikdadiye’nin Sünni Arap sakinlerine, "Evlerinizi terk etmezseniz, öleceksiniz" tehdidinde bulunduğunu aktardı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT