1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Gösterilere Kanlı Müdahale: 7 Ölü Var!
Irak'ta Gösterilere Kanlı Müdahale: 7 Ölü Var!

Irak'ta Gösterilere Kanlı Müdahale: 7 Ölü Var!

Irak'ın Anbar bölgesinde bir milletvekilinin gözaltına alınmasından başlayan gösterilere polis müdahale etti. Şa ana kadar 7 kişinin öldüğü belirtiliyor.

A+A-

Irak'ın Anbar bölgesinin Ramadi şehrinde güvenlik güçleriyle yerel aşiret mensubu göstericiler arasında çıktığı belirtilen çatışmalarda 7 kişinin öldüğü yaklaşık 20 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Iraklı güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde güvenlik güçleriyle çatışan silahlı grup durduruldu ve gösteri yapan yerel topluluk çadırlarını terkedip protesto alanlarını boşalttılar.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında başlayan çatışmalarda 7 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Çatışmaların bittiği, gösterilerin durdurulduğu söyleniyor.

Bazı kaynaklara göre ise şu ana kadar 13 kişi hayatını kaybetti.

KENT GENELİNDE İLETİŞİM AĞI KESİLDİ

Öte yandan hükümet güçlerinin ilçeler arasındaki teması engellemek için başta Ramadi ve Felluce'de olmak üzere El-Anbar ilinin genelinde tüm iletişim ağını kestiği kaydedildi.  

Başbakan Maliki'ye yönelik muhalif gösterilerin önemli isimlerinden milletvekili Alvani, Cumartesi sabahı evine düzenlenen kanlı baskınla gözaltına alınmıştı. Baskın sırasında çıkan çatışmada Alvani 'nin kardeşi ile 5 koruması öldürülmüştü. Olay sonrasında orduya bağlı çok sayıda askeri birlik bölgede konuşlanmış ve artan gerilim nedeniyle El-Anbar ve Selahaddin ilinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Başbakan Nuri el-Maliki, Bağdat yönetiminin protesto edildiği Ramadi'deki gösteri alanlarının boşaltılmaması halinde, eylemcileri "çadırlarını başlarına yıkmakla" tehdit etmiş, gösteri alanını "fitne meydanı" şeklinde nitelendirmişti. Maliki, bölgedeki meydanda toplu olarak kılınan cuma namazları ve ardından düzenlenen gösterilere atıfla, geçen Cuma kılınan namazın "son olacağı" uyarısında bulunmuştu.

Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu Anbar'da hükümet ve bölgedeki aşiretler arasında artan gerilimin ardından Savunma Bakanı Saadun ed-Duleymi, aşiret reisleri ve göstericilerin temsilcileriyle dün bir araya gelmişti. Görüşmelerde  Ramadi kentinde evine düzenlenen kanlı baskınla gözaltına alınan milletvekili Ahmed el-Alvani'nin serbest bırakılması, göstericilerin, Maliki hükümetini protesto amacıyla karayolu üzerine kurdukları çadırları kaldırması ve Alvani'nin gözaltına alınmasından sonra bölgede konuşlanan güvenlik güçlerinin 72 saat içinde bölgeyi terk etmesi konularında mutabakat sağlandığı belirtilmişti.

MALİKİ'DEN EL KAİDE İDDİALARI

Bu arada Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, El-Anbar ilinde devam eden askeri operasyonların "El-Kaide'ye büyük bir darbe" olduğunu savundu.

Maliki, "ülkede meydana gelen şiddet olayları"na çözüm arayışı çerçevesinde, Irak'ın birçok bölgesinden aşiret liderleri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Maliki'nin, "Anbar iline düzenlenen askeri operasyon, eylem çadırlarında konuşlanmış El-Kaide'ye vurulmuş en büyük darbedir. Terör örgütü üyeleri bu çadırlar aracılığıyla tehditlerde bulundu. Bu herkes tarafından biliniyor, medya organları tarafından da duyuruldu" ifadelerine yer verildi.

Operasyonları gerçekleştiren Irak ordusundan övgüyle söz eden Maliki, şunları kaydetti:

"Irak ordusu, ekonominin gelişmesi için uluslararası şirketlerle, imar ve iskan alanlarında yapılan işlerde gerekli güvenli ortamı sağladı. Onların Irak'ı ve halkını savunma uğruna verdiği kayıplar, takdiri ve teşekkürü hak ediyor."

Kaynak: Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT