1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta 'Geliyoruz Ey Bağdat' Gösterisi
Irakta Geliyoruz Ey Bağdat Gösterisi

Irak'ta 'Geliyoruz Ey Bağdat' Gösterisi

Irak'ın Musul kentinde 'Geliyoruz ey Bağdat' cumasında binlerce Musullu Maliki hükumetini protesto etti.

A+A-

Aralıksız iki aydan beri her cuma günü hükümet aleyhinde gösteri yapan Iraklılar, cuma namazından sonra Maliki hükumetinin uygulamalarını protesto etti.

Cuma namazı öncesinde emniyet güçleri Musul'un bir çok yerinde güvenlik noktaları oluşturarak halkın cuma hutbesine gitmesini engelleyici tedbirler alması dikkati çekti. Cuma namazının kılınacağı Ahrar (özgürlük) meydanının 4 ayrı yerinde güvenlik noktası kuran polisler, namaza gelenleri sıkıca arayıp sorguladıktan sonra bıraktı.

Güvenlik güçlerinin çıkardığı zorluklara rağmen başkent Bağdat'ın Azamiye, Seydiye, Dovra, Gazaliye, El-Hadra, Amiriye semtlerinde de Şii ve Sünniler tarafından ortak kılınan cuma namazından sonra Maliki hükümeti karşıtı gösteriler düzenlendi. 

Caminin avlusunda kılınan cuma namazından sonra düzenlenen gösteride, ''Bir kişi ya da yüz kişi gitse de Azamiye'nin sesi kalacaktır'', ''Biz Azamiye halkı, dinin ehliyiz'', ''Canımız ve kanımız sana feda olsun ey Irak'' sloganları atıldı.

Göstericilerin taşıdıkları afiş ve dövizlerde ise ''Bağdat, zalimlere rağmen direnişin kalesidir'', ''Terörle mücadele kanununun 4. maddesi kaldırılsın'', ''Yargı, bağımsız kalmalı'' ifadeleri kullanıldı.

Bu arada gösteriden sonra, ABD işgaline karşı mücadele eden ve Amerikan güçleri tarafından öldürülenlerin resimlerinden oluşan ''Azamiye şehitleri'' adlı resim sergisi de açıldı. Sergi, din adamları ve halk tarafından gezildi. 'Azamiye şehitlerinin' resimlerinin, Ebu Hanife Camisi'ni çevreleyen beton blokların üzerine asılması dikkati çekti.

Bu arada güvenlik güçlerinin, cuma namazını kılmak için camiye gelenlerden cep telefonlarıyla izinsiz çekim yaptığı gerekçesiyle 15 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi İstifa Etti

Irak'ta Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı gösteriler dün de Cuma namazı sonrası protestolarla devam ederken, Bağdat'tan sürpriz bir istifa haber geldi. Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, başkent Bağdat'ın batısındaki Ramadi kentinde 'Irak, tercihimizdir Cuması' adı altında düzenlenen Maliki hükümetinin protesto edildiği gösteride yaptığı konuşmada, görevinden ayrıldığını açıkladı. İsavi, kendisi ve Irak Parlamentosu'ndaki Irakiye Bloku Grubu Başkanı Selman Cumeyli hakkında tutuklama emri çıkarılması sebebiyle Maliki hükümetinden istifa ettiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT