1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta 'Elektronik Sistem' Protestosu
Irak'ta 'Elektronik Sistem' Protestosu

Irak'ta 'Elektronik Sistem' Protestosu

Irak'ın Süleymaniye kentinde 30 Nisan'daki parlamento seçimleri öncesi elektronik oy kullanma kartını alamayan bir grup seçmen hükümeti protesto etti.

A+A-

Hemen her gün şiddet olaylarının yaşandığı Irak 30 Nisan'daki genel seçimlere hazırlanırken, Süleymaniye kentindeki seçmenler elektronik oy kartlarını alamadıkları gerekçesiyle hükümeti protesto etti. Elektronik kartlar ilk defa bu seçimlerde kullanılacak.

İkametleri Anbar, Diyala ve Musul'da olan ancak şiddet olayları nedeniyle Süleymaniye'de yaşayan 200 kişi, oy kullanamayacağını öne sürerek Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) tepki gösterdi.

YSK Süleymaniye temsilciliği önünde toplanan grup üyeleri, seçim kartlarını alamadıklarını ifade ederek, sorunlarının çözülmesini istedi.

YSK Başkanı'yla görüşmek isteyen grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Tartışmanın uzaması üzerine YSK'dan bazı görevliler araya girerek, grup üyelerinin sakinleşmesini sağladı. Yetkililer, gruptan taleplerini içeren bir dilekçe yazmalarını istedi.

‘Sünnilere kart verilmiyor’

Diyala'dan Süleymaniye'ye gelen Hasan Abdurrahman isimli bir seçmen, Bağdat hükümetinin oy kartlarını göndermediğini öne sürdü.

Abdurrahman, "Hükümet, Sünni adayların daha az oy alması ve parlamentodaki temsil güçlerinin zayıflaması için bunu yapıyor. Diyala, Enbar ve Musul'da daha çok Sünnilerin kartları yok. Biz bunun bilinçli bir politika olduğunu düşünüyoruz. Amaç Sünnileri sandıktan uzaklaştırmak" dedi. 

Yüksek Seçim Kurulu ise elektronik kart dağıtımının dört ay önce başladığını, her seçmenin kayıtlı olduğu ilden kartını alması gerektiğini bildirdi.

YSK, Süleymaniye'ye dışarıdan gelen elektronik karta sahip seçmenlerin de kendilerine ayrılan sandıktan oy kullanabileceklerini kaydetti.

Elektronik sistem ilk defa kullanılacak

Irak'ta elektronik kartlar ilk defa bu seçimlerde kullanılacak. Bağdat hükümeti, bu sistemi İspanyol şirketi Indra'dan aldı. 21 milyon 500 bin seçmen, oylarını elektronik kartlarla kullanacak.

Henüz kart almayanların perşembe akşamı mesai bitimine kadar ilgili dağıtım merkezlerine başvurması gerekiyor.   

Süleymaniye kentindeki 1 milyon 161 bin kayıtlı seçmenden, 180 bin kişi henüz oy kartlarını almadı. 

AA

HABERE YORUM KAT