1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak’ta “Dönüş Yok” Öfkesi Dinmiyor
Irak’ta “Dönüş Yok” Öfkesi Dinmiyor

Irak’ta “Dönüş Yok” Öfkesi Dinmiyor

Irak’ta hükümete karşı düzenlenen ‘’Dönüş yok Cuması’’ gösterilerinde ölenler, on binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Cenazede intikam sloganları atıldı.

A+A-

Irak’ta Şii Nuri El Maliki hükümetine karşı organize edilen ‘’Dönüş Yok Cuması’’ gösterilerinin ardından ülkede gerilim dinmiyor. Irak ordusuna bağlı askerlerin açtığı ateş sonucu ölen göstericilerden dördü için, Bağdat’ın 70 km batısındaki Felluce şehrinde cenaze merasimi düzenlendi. Evlerinden çıkarılan cenazeler, şehrin batısındaki Endülüs semtindeki Felluce şehitliğine tekbirler eşliğinde götürüldü. İzdiham sebebiyle Felluce şehitliğinde ve cadde ortasında 2 ayrı cenaze namazı kılındı. Tekbirler eşliğinde devam eden merasimlerde, “İntikam” sloganları atan göstericiler, Irak Başbakanı Maliki ve olaylarda sorumluluğu bulunanların yargılanmasını istedi.

Felluce Şehitliğine getirilen 4 cenaze, El Enbar İl Meclisi üyeleri, aşiret şeyhleri, din adamları ve on binlerce insanın katılımıyla defnedildi. Amerika’nın Irak operasyonu kapsamında 2004’te Felluce’de hayatını kaybedenler, Endülüs semtindeki futbol sahasına defnedilmiş ve daha sonra Felluce Şehitliğine dönüştürülmüştü.

Bu arada, önceki gün askerlerin göstericiler üzerine açtığı ateşte ölenlerin sayısı sekize yükseldi. Olaylarda 55 kişi yaralanmış, bunlardan 45’i Felluce hastanesinde tedavi altına alınmıştı. Olaylarla ilgili açıklama yapan Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed El Askeri ise askerlerle göstericiler arasında yaşanan çatışmaları ‘’sürtüşme’’ olarak nitelendirdi. Askeri, yaşanan olayda zarara uğrayanlara tazminat ödeneceğini ve kusuru bulunan askerler hakkında işlem yapılacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum