1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Çatışmalar Devam Ediyor
Irak'ta Çatışmalar Devam Ediyor

Irak'ta Çatışmalar Devam Ediyor

Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Ramadi kentinde Irak güçleri ile IŞİD mensupları arasında çıkan çatışmalarda 36 IŞİD mensubu hayatını kaybetti. Çatışmalarda Irak güçlerinden de 15 kişi hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

A+A-

Enbar polisinde görevli Yüzbaşı Ahmed ed-Duleymi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terörle mücadele, asker ve polisten oluşan güvenlik güçlerinin, Ramadi'nin önemli caddelerinden el-Huz ve el-Fursan'da kontrolü sağladığını ve kent merkezindeki hükûmet kompleksine doğru ilerlediğini kaydetti.

Duleymi, Irak güçlerinin Huz ve Fursan caddelerinin kontrolünü ele geçirmelerinin ardından IŞİD mensuplarının bomba yüklü 2 araçla canlı bomba saldırısı düzenlediğini, saldırıda araçlarda bulunan 2 IŞİD mensubunun hayatını kaybettiğini, Irak güçlerinden 5 kişinin yaralandığını bildirdi.

Irak Federal Polisi 18. Tümen Komutanı Tuğgeneral İbrahim Ulvan da IŞİD'in, Ramadi'nin batısında bulunan 110 Kilo bölgesinde konuşlanan 18. Tümen'in 2. Alayı'na 7 kişiden oluşan grubu ile canlı bomba saldırısı düzenlediğini söyledi.

Ulvan, “güvenlik” güçlerinin saldırıya ateşle karşılık vermesi sonucu çıkan çatışmada 7 IŞİD mensubunun hayatını kaybettiğini, 3 güvenlik görevlisinin yaralandığını kaydetti.

Enbar şeyhlerinden Basim ed-Duleymi de Ramadi'de Irak güçleri ile IŞİD mensupları arasında çıkan çatışmalarda, Irak güçlerinden 15 kişinin hayatını kaybettiğini, 27 kişinin yaralandığını belirtti. IŞİD mensuplarından en az 27'sinin yaşamını yitirdiğini anlatan Duleymi, çatışmaların devam ettiğini ifade etti.

Hava Bombardımanında da 6 IŞİD Mensubu Hayatını Kaybetti

Peşmerge kuvvetlerinde görevli Yüzbaşı Şirzad Zaholi de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Musul'un batısındaki Sincar kenti yakınlarında düzenlediği hava saldırısında IŞİD'e ait bir havan müfrezesi ile silahlı bir aracın imha edildiğini, 6 IŞİD mensubunun hayatını kaybettiğini söyledi.

IŞİD'in Bir Emiri Yakalandı

Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Savaş Enformasyon Ağı'ndan yapılan yazılı açıklamada da Askerî İstihbarat Müdürlüğü’ne bağlı bir gücün, 16. Piyade Bölüğü ile düzenlediği ortak operasyonda, IŞİD'in Ebubekir isimli yabancı uyruklu bir emirini yakaladığı kaydedildi.

Diyala İl Emniyet Komitesi Başkanı Sadık el-Hüseyni de asker ve polislerden oluşan “güvenlik” güçlerinin Diyala'nın merkezi Bakuba ile Beledruz ve el-Mikdadiyye ilçelerinde yaptığı baskın ve aramalarda 1'i “terör” suçundan aranan 6 kişinin yakalandığını belirtti.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT