Irak'ta Çatışmalar Devam Ediyor

24.07.2015 10:32
Irak'ta Çatışmalar Devam Ediyor
Irak'ta Enbar'ın Felluce ilçesinde IŞİD'in 22'si asker 23 kişiyi infaz ettiği, Irak “emniyet güçleri”nin ise 56 militanı öldürdüğü belirtildi.

Aşiret Liderleri Meclisi Sözcüsü Ahmed Dera el-Cemili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in Kerme'deki çatışmalarda esir aldığı 22 askeri Felluce'nin güneyindeki es-Sanai Mahallesi'nde idam ettiğini söyledi.

Felluce polis teşkilatında görevli Binbaşı Visam el-Fellahi de: "IŞİD, Felluce'den çocuklarıyla kaçmaya çalışan Hüseyin Ali el-Carisi adlı vatandaşı, eşini ve 5 çocuğunu idam etti." dedi.

IŞİD, 2014’ün Başından Beri Felluce’yi Kontrolü Altında Tutuyor

Felluce'den kaçmaya çalışan 19 kişinin ise IŞİD tarafından hapsedildiklerini kaydeden Fellah: "IŞİD örgütü, Felluce ve çevresinde yaşayan 100 binden fazla kişinin bölgeden ayrılmasını engelliyor. IŞİD, militanlarını korumak için bu kişileri canlı kalkan olarak görüyor. Aynı zamanda insanların yüzerek kaçmasını önlemek için Fırat Nehri kıyılarındaki militan desteğini artırdı." diye konuştu.

IŞİD 2014 yılı başından beri Felluce'yi kontrolü altında tutuyor.

Enbar İl Meclis üyesi Iyd Ammaş ise “emniyet güçleri”nin Enbar vilayetinin merkezi Ramadi'nin doğusunda ciddi bir ilerleme kaydettiğini anlattı.

Ammaş, “emniyet güçleri” IŞİD arasındaki çatışmalarda 31 militanın öldüğünü, birçoğunun yaralandığını ve örgüte ait 3 aracın imha edildiğini söyledi.

Enbar Operasyonları Komutanı Tuğgeneral Kasım el-Mahmudi, Ramadi'nin doğusunda IŞİD'e yönelik operasyonlarda, 25 militanın hayatını kaybettiğini, 6 aracın imha edildiğini kaydetti.

Irak Ordusu, Peşmerge Güçleri ve ABD İşbirliği

IŞİD'in 10 Haziran 2014'te Musul'u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor. Irak ordusuyla peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki bölgeleri geri almak için operasyonlar düzenliyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim