1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak’ta Binlerce Ömer Nasıl Hüseyin Oluverdi!
Irak’ta Binlerce Ömer Nasıl Hüseyin Oluverdi!

Irak’ta Binlerce Ömer Nasıl Hüseyin Oluverdi!

Taifeci zulüm altındaki Irak’ta Şii fanatizminin kurbanı olmaktan korkan insanlar isimlerini değiştirmeyi bir kurtuluş olarak görebiliyorlar!

A+A-

HAKSÖZ HABER

Ahbar el-Halic gazetesi 1 Mart’ta yayınladığı bir haberde “Ömer ismi taşıyan 3 bin Iraklının ölüm korkusuyla isimlerini değiştirdiğini yazmıştı. Bu haberi kaleme alan Ali Hüseyin adlı köşe yazarı 9 Mart’ta Al Mada’da yazdığı bir başka yazıda ise bu insanların sıradan insanlar olup mezhebi çatışma riskinden ötürü bu yola başvurduklarını ifade etti.

Al Monitor’a konuşan Hüseyin özellikle IŞİD’in Musul’u almasından sonra Tikrit ve Anbar’dan Şiilerin yoğun yaşadığı Bağdat ve diğer Irak şehirlerine göç eden Sünniler arasında isim değiştirme eğilimin yaşandığını söyledi.

İsim değiştirenlerin daha çok Ömer, Ebu Bekir, Osman gibi isimler taşıyan kişiler olduğunu ve bu isimlere yönelik olarak ülkenin Şiilerin yoğun yaşadığı özellikle güney bölgelerinde ciddi bir tepki olduğunu söyleyen Hüseyin hatta bazı kişilerin çift kimlik taşımak durumunda kaldıklarını ve Şii bölgelerinde farklı bir kimlikle dolaştıklarını da ekledi.

Babil’de avukatlık yapan İsmail Ali ve Essam el-Asadi isim değişikliği konusunun uzun bir prosedür gerektirdiğini ama mezhepçi çatışmalara kurban olma korkusunun insanları buna sürüklediğini söylüyorlar. Örneğin insanların Ömer olan isimlerini Zeynel Abidin diye değiştirmelerinin nedeninin de bu olduğunu belirtiyorlar.

Gazeteci Ahmed Cabbar Garip de yakın bir arkadaşının Ömer olan oğlunun ismini Ammar şeklinde değiştirdiğini ve yasal prosedür konusunda kendisinin yardımcı olduğunu söylüyor.

Al-Monitor’dan kısaltarak çev. Hasan Soylu

HABERE YORUM KAT

1 Yorum