1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Askerlerle Aşiretler Arasında Çatışma
Irak'ta Askerlerle Aşiretler Arasında Çatışma

Irak'ta Askerlerle Aşiretler Arasında Çatışma

Enbar'ın çeşitli bölgelerinde askerler ile aşiretlere bağlı silahlı gruplar arasında çatışmalar meydana geldi.

A+A-

Irak'ın Enbar ilinde askerler ile aşiretlere bağlı silahlı gruplar arasında çatışmaların meydana geldiği belirtildi.

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, Enbar'da bir milletvekilinin evine düzenlenen kanlı baskının ardından toplanan ve kendilerine "Aşiret devrimcileri" adı veren silahlı kişiler ile Felluce'nin El-Kereme köyüne girişi sırasında bölgede bulunan askerler arasında çatışma çıktı.

Çatışmanın ardından bölgede bulunan askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığı ifade edildi.

Ramadiye'nin Es-Sufiye ve Et-Te'min bölgesinde de silahlı kişiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların yaşandığı, bölgede elektrik ve suyun hala kesik olduğu belirtildi.

Maliki karşıtı protesto eylemlerine verdiği destekle bilinen Milletvekili Ahmed el-Alvani, cumartesi sabahı Enbar ilinin merkezi Ramadi'deki evine yapılan kanlı baskınla gözaltına alınmış, çıkan çatışmada Alvani'nin kardeşi ile 5 koruması öldürülmüştü. Olay sonrasında orduya bağlı çok sayıda askeri birlik bölgede konuşlanmış, artan gerilim nedeniyle Enbar'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Irak Başbakan Nuri el-Maliki, dün hükümete bağlı güçlerin El-Enbar kentinden geri çekilmesi için talimat vermişti. Enbar Valisi Ahmed Halef ed-Delimi, sokağa çıkma yasağının bugün kaldırıldığını açıklamıştı.

Er-Ratbe'de Canlı Bomba Saldırısı

Irak'ta Enbar ilinin merkezi Ramadi'nin batısındaki Er-Ratbe bölgesi girişinde bir güvenlik kontrol noktasına bomba yüklü araçla canlı bomba saldırısı düzenlendi. Saldırıda 2 polis öldü, 6 kişi yaralandı.

İŞİD: Felluce'nin Denetimi Elimizde!

IŞİD üyeleri olduğu belirtilen kişilerin Felluce'de mikrofonlarla yaptığı anonslarda, "İlçeyi tamamen ele geçirdikleri, bölgedeki yerel polis güçlerini, hükümete bağlı birlikler karşısında 'Aşiret devrimcileri' adı veren silahlı kişilere katılmaya çağırdığı ve örgüt karşısında önceden işlenen tüm suçların affedildiği" ifade edildi.

Öte yandan El-Enbar'da milletvekili Ahmed el - Alvani'nin evine düzenlenen kanlı baskının ardından toplanan ve kendilerine "Aşiret devrimcileri" adı veren silahlı kişilerin, Felluce'deki polis merkezlerine baskın düzenlediği, tutukluları salıverdiği ve merkezdeki tüm ekipmanın kendilerine teslim edilmesini talep ettiği bildirildi. Polisin baskın karşısında direnmediği kaydedildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, aşiret devrimcileri kentteki hükümet binalarını ve camileri IŞİD ile birlikte kontrol altına aldı.

HABERE YORUM KAT