1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Aşiret Odası “Yanlışlıkla” Vuruldu!
Irak'ta Aşiret Odası “Yanlışlıkla” Vuruldu!

Irak'ta Aşiret Odası “Yanlışlıkla” Vuruldu!

Salahaddin'de orduya ait helikopterlerin aşiret üyelerinin bulunduğu bir noktaya "yanlışlıkla" düzenlediği saldırıda 7 kişinin öldüğü, 10 kişi yaralandığı bildirildi! Diyala'da ise 3 IŞİD üyesi öldürüldü.

18 Ağustos 2014 Pazartesi 16:09A+A-

Irak'ın Diyala ve Salahaddin vilayetlerinde düzenlenen saldırılarda, 10 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD üyelerinin Diyala'ya bağlı Karatepe nahiyesindeki Peşmerge kontrol noktasına düzenlediği saldırı sonrası çatışma çıktı. Olayda IŞİD üyesi 3 kişi öldürüldü, 1 güvenlik görevlisi yaralandı.

Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre Diyala İl Meclisi Başkanı Musenna et-Temimi, hava kuvvetlerinin bölgede IŞİD'le mücadele eden Peşmerge güçlerine hava desteği sağladığını belirtti.

Bölge emniyeti ve Peşmergenin IŞİD'in elindeki Es-Sadiye ve Celavla nahiyelerini  geri almak için koordineli bir çalışma içinde olduğunu ifade eden Temimi, söz konusu bölgelerin alınması için geniş çaplı ortak bir operasyonun düzenleneceğini kaydetti.

Helikopterler “Yanlışlıkla” Aşiret Odasını Vurdu

Salahaddin vilayetinde ise orduya ait bir helikopterin aşiret üyelerinin toplandığı bir yeri vurduğu belirtildi.

Aşiretin önde gelenlerinden Halid Muhammed el-Cuburi, Irak ordusuna bağlı helikopterlerin Salahaddin'e bağlı Şarkat ilçesindeki Cuburi aşiretine ait "misafir odası"nı hedef aldığını, olayda aralarında bir albay, yarbay ve yaşlı aşiret reisinin de bulunduğu 7 kişinin hayatını kaybetti, 10 kişinin yaralandığını belirtti.

Sağlık kaynaklarının da doğruladığı ve "yanlışlıkla düzenlendiği" iddia edilen saldırıya ilişkin Irak ordusundan ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivilin, bölgeden göç etmek zorunda kaldığı açıklanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT