Irak'ta‚ 210 Gündür Hükümet Kurulamadı

03.10.2010 10:53
Irakta‚ 210 Gündür Hükümet Kurulamadı
Mart ayında yapılan genel seçimlerin ardından yaklaşık yedi ay geçmesine rağmen hükümet kurmayı başaramayan Irak'taki siyasi partiler, yeni bir hükümet kurmanın aldığı zaman bakımından dünya rekoru kırdı.

Seçimi kazanan Irakiye listesi ile Hukuk Devleti Koalisyonu arasındaki az fark, koalisyon görüşmelerinde anlaşmazlığa yol açarken, uzmanlar partilerin bir anlaşmaya varmasının daha uzun zaman alacağı tahmininde bulunuyor. Hollanda'da 1977'de, bir koalisyon hükümeti üzerinde mutabakata varılması 208 gün almıştı. Irak'ta ise seçimlerden bu yana şimdiden 210 gün geçti. Bu arada ülkedeki Şii koalisyon önceki gün, Hukuk Devleti Koalisyonu lideri de olan Başbakan Nuri el Maliki'nin yeni hükümet başkanı olması konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Seçimi kıl payı kazanan eski başbakan İyad Allavi'nin lideri olduğu Irakiye listesi ise Maliki'nin başbakanlığına karşı çıkacağını bildirmişti.

Irak'ta, yalnız hükümetin kurulması değil, seçim sonuçlarının açıklanması da uzun zaman aldı. Seçim sonuçları, onlarca itiraz ve şikayet nedeniyle yaklaşık 3 ay sonra resmiyet kazandı. Sünni Arapların oylarını alan Allavi'nin bloku mecliste 91 sandalye kazanırken, Maliki tarafının bundan sadece 2 sandalyesi eksik. Bu sebeple, taraflardan biri çoğunluğu sağlayacak kadar oya sahip bir koalisyon kuramıyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim