1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Iraklı Sünni Aşiret Liderleri İstanbul'da Toplandı
Iraklı Sünni Aşiret Liderleri İstanbul'da Toplandı

Iraklı Sünni Aşiret Liderleri İstanbul'da Toplandı

İstanbul’da toplanan, Sünni aşiretlerden oluşan Irak Halk Hareketi, Maliki yönetiminin baskıcı politikaları nedeniyle Sünnilerin son çare olarak silaha sarılarak kendilerini savunmak durumunda kaldıklarını duyurdu.

A+A-

Iraklı Sünni aşiret liderleri ve alimlerinin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Irak Halk Hareketi’ oluşumu, İstanbul’da gerçekleştirdikleri toplantıda Irak’taki yaşanan süreci anlattı.

Aşiret liderleri, ülkedeki Sünnilerin, Başbakan Nuri Maliki’nin mezhepçi politikalarına karşı Sünnilerin sokaklara döküldüğünü ancak Bağdat yönetiminin bu taleplere cevap vermek yerine protestoculara karşı suçlamalarda bulunduğunu ve saldırılar düzenlediğini belirtti.

‘Mezhepsel temizlik’

Irak Halk Hareketi konuyla ilgili açıklamasında, Maliki’nin iş başına gelmesinden bu yana Sünnileri düzenli olarak dışlamaya çalıştığını ve Sünnilerin katliamlar, suikastlar ve ‘mezhepsel temizlik’ operasyonlarına maruz kaldığını vurguladı.

Açıklamada, “ Devlet kurumlarında Sünni Arapların varlığına son verildi, bazı şehirlerin demografik yapısı ile oynandı, eğitim müfredatı mezhepçi bir anlayışla değiştirildi” ifadeleri yer aldı.

Aşiret liderleri, Iraklı Sünni siyasetçilere yönelik baskılar ve tutuklamalara da vurgu yaptı.

Irak Halk Hareketi, ordunun Felluce’ye yönelik saldırısının ardından Sünnilerin kendilerini savunmaktan başka bir çaresinin kalmadığını savunarak, “Bu askeri saldırıya karşı Sünni aşiretler ve işgal güçlerine karşı karşı savaşmış direniş güçleri, kendilerine karşı işlenen soykırıma karşı silaha sarılarak kendilerini savunmaya başladılar. Ayaklanan aşiretler büyük hapishanelere ve ordu karargâhlarına dönüşen şehirlerini geri almış oldular” açıklamasını yaptı.

Oluşum ayrıca, 2003’teki ABD işgalinin ardından ülkenin İran’ın kontrolü altına girmesine imkan tanındığını ve devletin ‘İran yandaşlarına’ teslim edildiğini vurguladı.

Sünnilerin talepleri

Açıklamada, “Bu halk hareketinin öncelikli hedefi, ülkedeki durumu düzeltmek, toplumu herhangi bir kesimine karşı yapılan tecrit politikalarına son vermek ve toplumun tüm kesimlerini temsil eden bir koalisyon hükümeti kurarak herkesin güvende yaşamasını sağlamaktır” ifadeleri kullanıldı.

Oluşum, “Halkını uçaklarla, toplarla , varillerle bombalayan, sivilleri, hastaneleri ve camileri hedef alan, Beşar Esed’in uçaklarının Sünni halka saldırmasını memnuniyetle karşılayan bir hükümetin herhangi bir meşruiyeti kalmamıştır” mesajını verdi.

Aşiret liderleri, hem Arap ve bölge devletleri hem de uluslararası toplumdan, Maliki hükümetine müdahale etmelerini, mezhepçilik yerine vatandaşlık ilkesi üzerine gerçek bir milli hükümet kurulmasını ve Sünnilerin kendi bölgelerinde anayasa ve kanunlar çerçevesinde kendi kendilerini yönetmelerinin sağlanmasını talep etti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT