1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Iraklı Muhalif Lider Evinin Önünde İnfaz Edildi
Iraklı Muhalif Lider Evinin Önünde İnfaz Edildi

Iraklı Muhalif Lider Evinin Önünde İnfaz Edildi

Irak'ta Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı gösterileri organize eden, özellikle Kerkük'te faaliyet gösteren isimlerden Bünyan Sabar el-Ubeydi, evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

A+A-

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'ye karşı üç aydan beridir sürdürülen ve 'Irak Baharı' olarak adlandırılan isyan hareketi, katliam ve suikatleri de beraberinde getirdi. Maliki yönetimine karşı düzenlenen gösterilerin önde gelen liderlerinden biri olan Bünyan Sabar el-Ubeydi dün uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Kerkük Emniyet Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kerkük'ün güneyinde Vasati bölgesindeki evinin önünde aracına binerken kimliği bilinmeyen kişilerin ateş açtığı Ubeydi (40), olay yerinde yaşamını yitirdi. Ubeydi'nin cesedi, Kerkük Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ubeydi, 23 Şubat'ta da silahlı saldırıya uğramış, bu saldırıdan yaralı kurtulmuştu.

MUHALİFLERE ATEŞ AÇILIYOR

Ülkede son gösteriler geçtiğimiz Cuma günü düzenlenmiş, Musul kentindeki protestolar sırasında polisin göstericilere açtığı ateş sonucu 2 kişi ölmüştü.

Olayların kanlı bitmesinin ardından Maliki'nin bakanlarından İzzeddin el-Devle istifa ederek mualiflerin safına katılmıştı. Musul ilinin tek bakanı olan El-Devle şöyle konuşmuştu: 'Halkım, beni haklarının takipçisi olmam için Bağdat'a gönderdi. İçinde yer aldığım hükümet, 3 aydan beri haklarını talep eden halkın isteklerine karşılık vermiyor ve onları dinlemiyor. Halkımın arasına girerek muhalefet görevine başlayacağım.'

Iraklı göstericiler silahlanıyor

Irak'ın batısındaki El-Enbar ilinde, Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı gösterilerin düzenlenmesinde önemli rol oynayan isimlerden Said el-Lafi, 77 gündür sürdürdükleri Maliki karşıtı gösterilerin Irak güvenlik güçleri tarafından engellenmesine karşı ''izzet ve onur ordusu'' adını verdikleri bir ordu oluşturma hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Lafi, El-Enbar'daki göstericilerin, Irak güvenlik güçleri ve ordusu tarafından yapılacak herhangi bir müdahaleye karşı kendilerini korumak için silahlı güç oluşturmaya karar verdiklerini belirtti. Lafi, söz konusu ordunun El-Enbar'daki aşiretlerden oluşacağını ve her aşiretten 100 kişinin katılacağını ifade etti. El-Enbar'da 50'den fazla aşiret bulunduğu ve söz konusu ordunun yaklaşık 5000 kişiden oluşacağı bildirildi.

YENİ ŞAFAK

 

HABERE YORUM KAT