Irak ve Suriye’de Savaşa ve İşgale Evet Koordinasyonu

09.03.2015 08:18
Irak ve Suriye’de Savaşa ve İşgale Evet Koordinasyonu
Egemen güçler tarafından oluşturulan Irak ve Suriye algısı (ne kadar acıtıcı olursa olsun) gerçeği bastırıyor, önemsizleştiriyor ve nihayet görünmez kılıyor.

Kenan Alpay / Haksöz Haber

Farkında olunmayacak gibi değil, savaşa ve işgale karşı çıkmak epeyce değer kaybetti. Sol-sosyalist, liberal ve Türk-Kürt ulusalcı siyasi çizgilerin aydın, sanatçı, akademisyen ve siyasetçileri Irak ve Suriye’de rutine dönen katliamları, gittikçe derinleşen işgalleri basbayağı kanıksamış haldeler.

IŞİD’in profesyonel manada görsel şova dönüştürdüğü cinayet seanslarından başka bela bilinmiyor adeta. Müzelerdeki antik eserlerin kırılıp dökülmesinden başka barbarlık henüz keşfedilememiş sanki. Tavlanmaya çalışılan Kürtlerin ve Ezidilerin yurtlarından edilme dramından başka bu coğrafyada trajedi yokmuş gibi davranmak belli ki geniş bir cephenin menfaati gereği.

Bombalar Müzelere İlişmesin Yeter

Musul Arkeoloji Müzesi’ndeki arkeolojik döneme ait heykelleri ellerindeki balyozlarla parçalayan IŞİD militanlarının paylaşılan videoları modern toplumlarda muazzam bir infiale sebep oldu. Musul müzesindeki nadide sanat eserlerine yapılan trajikomik saldırı uzun yıllar boyunca kanları heder edilen Müslüman halkın gördüğü ilgi ve alakadan milyon kat daha fazlasını gördü. Bağdat ve Musul başta olmak üzere Irak’ın bütün şehirlerini füzelerle bombardıman eden ABD öncülüğündeki Batılı müttefikler ve ardından fanatik Şii iktidar kliğinin İran ile birlikte Sünni bölgelerde giriştiği kapsamlı yağma ve tehcir operasyonları hiç bu kadar popüler olmamıştı.

Yazının Devamı >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim