1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Seçiminde Usulsüzlük İddiası
Irak Seçiminde Usulsüzlük İddiası

Irak Seçiminde Usulsüzlük İddiası

Avrupa Parlamentosu Irak raportörü Struan Stevenson, Irak’ta 30 Nisan’da yapılan seçimlerde çok yoğun usulsüzlük yapıldığını söyledi.

A+A-

Avrupa Parlamentosu (AP) Irak raportörü Struan Stevenson, Irak'ta 30 Nisan'da yapılan parlamento seçimleriyle ilgili ileri gelen siyasi liderlerden hile yapıldığına dair şikayetler aldığını belirtti.

Stevenson, hükümet yetkililerinin sonuçların Mayıs sonundan erken açıklanmayacağı yolundaki açıklamalarına da tepki gösterdi ve bunun, Maliki’nin tekrar başbakan olmasını sağlamak için seçim sonuçlarıyla oynanmasına yol açacağını vurguladı.

Avrupa Parlamentosu raportörü yüzde 62 olarak açıklanan seçime katılım oranının açıklanandan az olduğu şüphesini taşıdığını da söyledi.

Stevenson, Iraklı politikacı İyad Allavi’nin bir milyon oy pusulasının kaybolduğuna dair açıklamasını hatırlattı.

İran’ın siyasi gruplara Maliki’yi desteklemeleri için baskı yaptığını da söyleyen AP raportörü, İran’ın mezhepçi olmayan bir hükümeti istemeyeceğini iddia etti.

Struan Stevenson, konuşmasının sonunda Anbar kentinde seçimlerden sonra artan operasyonlardan duyduğu endişeyi dile getirdi.

Irak'ta mevcut Başbakan Nuri Maliki, Kanun Devleti koalisyonuyla birlikte seçimlerde Irak Parlamentosu'nun 328 sandalyesinin çoğunu almayı hedefliyor. Ancak uzmanlar, ülkede farklı siyasi aktörlerin hiçbirinin tek başına hükümeti kurmak için yeteli çoğunluğu kazanamayacağını öngörüyor.

Siyasi partiler seçimlerin nihai sonuçları daha açıklanmadan ülkede koalisyon kurabilmek için hazırlık sürecine girdiler.

2010'da yapılan seçimlerde ülkede dokuz ay boyunca hükümet kurulamamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum