1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Ordusunun Musul'u IŞİD'den Geri Alma Operasyonu Yeniden Başladı
Irak Ordusunun Musul'u IŞİD'den Geri Alma Operasyonu Yeniden Başladı

Irak Ordusunun Musul'u IŞİD'den Geri Alma Operasyonu Yeniden Başladı

Musul'u IŞİD’den geri alma operasyonuna güç yetersizliğinden dolayı 3 hafta önce ara veren Irak ordusunun, uluslararası koalisyon güçlerinin hava desteğiyle Mahmur cephesinden harekâta tekrar başladığı belirtildi.

A+A-

Musul'u geri alma operasyonuna güç yetersizliğinden dolayı ara veren Irak ordusu, uluslararası koalisyon güçlerinin hava desteğiyle Mahmur cephesinden harekâta tekrar başladı.

Bölgedeki Irak ordusu komutanlarından General Latif Haşim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Uluslararası koalisyon güçleri, sabahın erken saatlerinde IŞİD'in elinde tuttuğu Mehana köyü ve çevresini bombaladı. Daha sonra askerlerimiz köyü ele geçirdi ve tamamen kontrol altına aldı.” ifadelerini kullandı.

Irak ordusu ve IŞİD militanları arasında yoğun çatışmaların devam ettiğini aktaran Haşim, diğer çevre köylerin de geri alınması için ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Musul'un Mahmur ilçesinde bulunan Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığı, 6 Nisan tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, yeterli askerî gücün bölgeye gelmesinden sonra Musul'u geri alma operasyonunun tekrar başlayacağını duyurmuştu.

Musul'un güneyindeki Mahmur ilçesi, kent merkezinden yaklaşık 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Irak ordusu, 24 Mart tarihinde IŞİD'in elinde tuttuğu Musul kentinin geri alınması için Mahmur ilçesinden operasyon başlattığını duyurmuştu.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT