1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Ordusu, Peşmergeyle Çatıştı: 13 Ölü
Irak Ordusu, Peşmergeyle Çatıştı: 13 Ölü

Irak Ordusu, Peşmergeyle Çatıştı: 13 Ölü

Irak'ta merkezi hükümet ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bir süredir yaşanan gerginlik dün akşam çatışmaya dönüştü.

A+A-

Kuzey Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimine bağlı peşmergeler ile merkezi Irak hükümeti güçleri arasında Tikrit kentinde çatışma çıktı. Çatışmada bir sivilin yanı sıra 12 Irak askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Irak merkezi ordusuna bağlı askerlerin Kuzey Irak bölgesinin çevresini kuşatması üzerine Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin talimatıyla harekete geçen peşmergeler, bölgeye merkezi hükümetin askerlerini sokmamak için önlem aldı.

Merkezi hükümete bağlı Tikrit kenti yakınlarında bu akşam saatlerinde peşmergelerle, Irak merkezi hükümetinin özel görevlendirdiği Dicle Birlikleri arasında çatışma yaşandı.

Çatışmada 1 sivil ile merkezi hükümete bağlı 12 askerin öldüğü öğrenildi.

Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında günlerdir süren gerginliğin Kerkük'ten kaynaklandığı belirtildi.

140'ıncı maddeye göre Kerkük'ün demograif yapısı nedeniyle Kürt bölgesi veya Irak merkezi hükümetine mi bağlanacağıyla ilgi tartışmalar üzerine merkezi hükümetinin olası bir nüfus sayımına sıcak bakmadığı için Dicle Birliklerini Kürt bölgesine kaydırdığı belirtildi.

Bağdat yönetimi ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında peşmergelerin merkezi hükümete bağlanması yönünde tartışma yaşanmıştı.

Bu tartışma sırasında merkezi hükümet Türk askeri birliklerinin Kürt bölgesinden çıkarılmasını istemesine, Kürt yönetimi sessiz kalmıştı.

 

HABERE YORUM KAT