1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Kürdistanında Memur Maaşları Düşürüldü
Irak Kürdistanında Memur Maaşları Düşürüldü

Irak Kürdistanında Memur Maaşları Düşürüldü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), “petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş ve IŞİD'in saldırılarından dolayı yaşanan ekonomik krizin derinleşmesini önlemek” amacıyla tüm memur maaşlarının düşürüldüğünü duyurdu.

A+A-

IKBY'nin başbakanlık resmî internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, “Kürdistan bölgesinde hükûmetten kaynaklanmayan bir ekonomik kriz yaşanıyor. Krizinin temel nedenleri, IŞİD'in saldırıları nedeniyle bölgeye akın eden 1 milyon 800 bin iç göçmen ile mülteciler ve petrol fiyatlarındaki ciddi kırılmalardır.” ifadeleri kullanıldı.

“Geçici Bir Durum”

Açıklamada, bölgedeki ekonomik krizin daha fazla derinleşmesinin önüne geçmek için hükûmetin yaklaşık bir yıldır çalışmalar yürüttüğü, gelirlerin artırılması ve giderlerin kısılması için yerli ve yabancı bazı ekonomist uzmanlar tarafından hükûmet için bir reform paketi hazırlandığı bildirildi.

Bu paketin kısa süre içerisinde uygulamaya konulacağı ancak bunun geçici bir durum olduğu kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:

“Maaşı Çok Olandan Çok, Az Olandan Az Kesinti Yapıldı”

“Bölgenin güvenliğini temin eden Peşmerge güçlerinin dışında diğer tüm memurların maaşlarında azaltmaya gidildi. Memur maaşlarının sürekli ve düzenli şekilde verilmesi için maaşı yüksek olan memurlardan daha çok, maaşı az olanlardan ise daha az kesinti yapıldı. Daha önce 2015 yılında ödenmeyen maaşlar ise hükûmetin memurlara borcu olarak kaydedilecektir ve durum iyileştikten sonra ödemesi yapılacaktır.”.

Sputnik News

HABERE YORUM KAT