1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak İçin Askeri Müdahale İstendi
Irak İçin Askeri Müdahale İstendi

Irak İçin Askeri Müdahale İstendi

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, Irak Şam İslam Devleti ve müttefiklerine askeri müdahalede bulunulması gerektiğini söyledi.

A+A-

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve müttefiklerine askeri müdahalede bulunulması gerektiğini söyledi.

Mladenov, Bağdat'tan video konferans yöntemiyle New York'a bağlanarak düzenlediği basın toplantısında, Irak'taki son gelişmeleri ve çözüm önerilerini gazetecilerle paylaştı.

Irak'taki krizin temelinde IŞİD ve müttefiki silahlı grupların uyguladığı şiddetin olduğunu vurgulayan Mladenov, bu gruplara askeri operasyonla cevap verilmesi gerektiğini ancak bu operasyonun Bağdat ve Erbil'in ortak çalışmasıyla başarılı olabileceğini kaydetti.

Askeri planın Iraklılar önderliğinde olması gerektiğini vurgulayan Mladenov, bunun için çeşitli gruplar arasında geniş bir uzlaşının da sağlanması gerektiğini ifade etti.

Mladenov, askeri yöntemlerin gerekli olduğunu ancak tek başına yeterli olmayacağını da vurgulayarak, "Biz sürekli ulusal diyalog ve birlik çağrısı yaptık ve Sünni toplumun siyasi süreçlere tam katılımını savunduk. Sünnilerin katılımı olmadan siyasi süreç eksik kalır" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT