1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Irak Bölünürse Kürdistan Kardeşimizdir'
'Irak Bölünürse Kürdistan Kardeşimizdir'

'Irak Bölünürse Kürdistan Kardeşimizdir'

Irak'taki gelişmelerin büyük ihtimalle bölünmeye yol açacağını belirten AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, bağımsız Kürt devleti fikrinin Türkiye'yi eskisi kadar rahatsız etmediğini söyledi.

A+A-

İngiliz gazetesi Financial Times'a konuşan Çelik, IŞİD örgütünün ilerleyişi sonucu  Irak'ta ortaya çıkan bölünme senaryonalarını ve bölgede bağımsız bir Kürt devleti oluşması ihtimalini değerlendirdi. 

"Geşmişte bağımsız Kürt devleti ihtimali Türkiye için savaş sebebiydi. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları rahatsız ederdi" ifadesini kullanan Çelik, bugün ise kimsenin böyle bir fikri savunmaya hakkı olmadığını belirtti. 

Yine de bağımsız Kürt devletinin Türkiye'nin birinci önceliği olmadığını ifade eden Çelik, "Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir" dedi. Gazetenin haberinde Çelik'in bu sözleri "Türkiye tarihi fikir değişimiyle Kürt devletini kabul etmeye hazır" şeklinde yorumlandı. 

Gazete ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak böyle bir devletin IŞİD gibi radikal örgütlerle Türkiye arasında tampon görevi göreceğini bunun da Türkiye’ye yarayacağını satırlarında ifade etti.

Gazeteye göre bağımsız Kürt devleti, Türkiye'nin kendi içindeki Kürt sorununu çözmeye yardımcı olabilir. 

Kaynak: Financial Times

HABERE YORUM KAT