1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Başbakan Yardımcısı da İstifa Etti
Irak Başbakan Yardımcısı da İstifa Etti

Irak Başbakan Yardımcısı da İstifa Etti

Irak Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak, Havice'de yaşanan şiddet olaylarını protesto amacıyla istifasını sundu.

A+A-

Hükümet ortağı Irakiye grubu liderlerinden Ahmed el-Mella, yaptığı açıklamada, Mutlak'ın, 58 kişinin hayatını kaybettiği ve 114 kişinin yaralandığı Havice olaylarını protesto amacıyla istifasını sunduğunu belirtti.

Mella, Irakiye grubu başkanı İyad Allavi'nin, Mutlak'ın istifasını kabul etmediğini ve hükümette kalarak, Havice dosyasının takipçisi olmasını istediğini ifade etti.

Mella, Allavi'nin Mutlak'ı, Havice olaylarını takip etme ve göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi konusunda çalışmalarda bulunması için 3 hafta süreyle görevlendirdiğini sözlerine ekledi.

Mutlak'ın istifasının kabulüne ilişkin Maliki hükümetinden henüz açıklama yapılmadı.

Irak'ta istifa zinciri

Irak Eğitim Bakanı Muhammed Temim ve Bilim ve Teknoloji Bakanı Abdulkerim Es-Samarrai, dün Irak ordusunun Havice'ye düzenlediği saldırıyı protesto için görevinden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Irak Tarım Bakanı İzzeddin el-Devle de geçen ay, "Halkın taleplerini yerine getirmeyen hükümetin bir parçası olamam'' diyerek istifa ettiğini bildirmişti.

Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi ise kendisi ve Irak Parlamentosu'ndaki Irakiye Bloku Grubu Başkanı Selman Cumeyli hakkında tutuklama emri çıkarılması üzerine Mart ayında Maliki hükümetinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Irak'ın birçok kentinde Aralık ayından itibaren hükümetin izlediği politikaya tepki olarak protestolar düzenleniyor. Protestocular, anayasada değişikliğe gidilmesini, mezhepçilik yapılmamasını ve suçlu siyasilerin tutuklanmasını talep ediyor. Ayrıca protestocular güvenlik güçleri ve hizmet alanlarında da reform yapılmasını istiyor.

Mutlak'ın istifa kararıyla, Irak'ta gösterilerin başladığı Aralık ayından bu yana Maliki hükümetinden istifa eden bakanların sayısı 5'e ulaştı. 

AA

HABERE YORUM KAT