1. HABERLER

  2. HABER

  3. IRA ve ETA Örneklerine İnceleme
IRA ve ETA Örneklerine İnceleme

IRA ve ETA Örneklerine İnceleme

TBMM Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu Başkanı Bostancı, "IRA ve ETA örnekleri, çatışmadan çözüme ilerlemeleri bakımından önemli, inceleyeceğiz" dedi.

A+A-

TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, IRA ile ve ETA örneklerini mercek altına alıyor.

Komisyon Başkanı AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, komisyon çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Öncelikle akademisyenleri dinlediklerini belirten Bostancı, mümkün mertebe nesnel, eleştirel perspektiflere ilişkin bir çerçeve kurmaya çalıştıklarını söyledi. Bostancı, akademisyenlerin yanısıra mağdur insanları da dinleyeceklerini ifade ederek, "Bunun için de Türkiye'nin her yeriyle bağlantı kuruyoruz ve orada komisyona bilgi aktarabilecek mağdurları, siyasal bir angajman olmaksızın tespit etmeye çalışıyoruz. BDP'li komisyon üyesinin de bu yönde tekliflerini bekliyoruz" dedi.

Bostancı, Anadolu'da bazı yerlere giderek, yerinde yapacakları inceleme ve gözlemlerle de çalışmayı destekleyeceklerini bildirdi.

Yabancılardan da dinlemek istedikleri kişiler olduğunu ifade eden Bostancı, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yakın dönemde yaşadığımız o çatışmalar konusunda millet, etnik kimlik, kültür meselelerine ilişkin problemler ne zaman gündeme gelse, IRA ve ETA örneği veriliyor. Bunlar aynı zamanda çözüm yolunda belli mesafe almış örnekler. Elbette birebir bize tercüme edilemez ama çatışmadan çözüme ilerlemeleri bakımından önemlidir. Kimler nasıl rol aldı, nasıl bir söylem, siyaset nasıl mukabele etti, aktörler nasıl davrandı? Bunlara ilişkin bize birinci elden bilgi aktaracak kişileri dinleyeceğiz.

Oradan çağıracaklarımız olabilir. Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair o dönemde önemli bir rol oynamıştı, Garry Adams önemli bir rol oynamıştı. ETA yöneticilerini de dinleyeceğiz, İspanyol devletinden de olabilir. Dinleyeceğimiz kişiler, 'kimler ne görüşmüş, nasıl davranmış...' Bunları belli bir nesnellikle bize anlatabilecek isimler olacak. Bu işleri çalışan kurumlar var. O kurumlarla da bağlantı kuruyoruz. Demokratik Gelişme Enstitüsü var mesela, bu işlere ilişkin çalışmaları koordine ediyor, onlarla temas halindeyiz."

AA

HABERE YORUM KAT