İpek'in Şantiyeye Çevirdiği "Yeşil Alan" Geri Alındı

06.11.2015 12:07
İpek'in Şantiyeye Çevirdiği "Yeşil Alan" Geri Alındı
Danıştay, Ankara Oran'da İpek Üniversitesi’ne tahsis edilen Hazine arazisinin yaklaşık 40 dönümünün, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine ilişkin işlemleri hukuka uygun buldu.

Danıştay 10. Dairesi, iş adamı Akın İpek'e ait Koza Vakfı'nın Ankara Oran'daki İpek Üniversitesi’ne tahsis edilen 39 bin 612 metrekarelik Hazine arazisinin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesine ilişkin işlemlerde hukuka aykırılık bulunmadığına karar verdi.

Maliye Bakanlığı, iş adamı Akın İpek'e ait Koza Vakfı'nın Ankara'da kurduğu İpek Üniversitesi için ağaçlandırma ve rekreasyon alanı olarak kullanılmak üzere, “fiilî kullanım olmaksızın” Oran'daki 39 bin 612 metrekarelik taşınmazı 2013'te üniversiteye tahsis etti.

Üniversitenin, sözleşmedeki “bir yıllık ön izin süresi”nin uzatılması talebinde bulunması üzerine, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, ön izin süresi bitmeden, 2014'te taşınmazın üniversite tarafından fiilî kullanılıp kullanılmadığını araştırdı. Hazırlanan teknik raporda, yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak kullanılması gereken taşınmazın bazı alanlarında şantiye, betonarme imalatı ve yol yapıldığı tespit edildi.

Bunun üzerine, bir yıllık ön izin süresinin uzatılması talebi kabûl edilmeyerek, üniversite lehine yapılan irtifak ve tahsis kaldırıldı, söz konusu taşınmaz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildi.

AA

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim