1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Cafeler Araştırması Endişelendirdi
İnternet Cafeler Araştırması Endişelendirdi

İnternet Cafeler Araştırması Endişelendirdi

DES Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin internet kafe araştırması yayınlandı. Yayınlanan rapora göre her mahalle köşesinde açılmaya başlanan internet kafelerin gençliği teknolojiyle tanıştırmak ve eğitmekten çok, kötü alışkanlıklar kazandırdığı ortaya kond

14 Ocak 2011 Cuma 01:21A+A-

Demokrat Eğitimciler Sendikasına bağlı kısa adı DESAM olan Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayınlanan internet kafe araştırması yayınlandı. Araştırma, internet kafelere sürekli giden öğrencilerin yüzde 12'sinin erotik sitelere girdiğini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre, internet kullanıcılarının yüzde 15'inin de, seks içerikli chat odalarını ziyaret ettiği görülürken, interneti seks amaçlı kullananların ekran karşısında haftada 11 saatten fazla geçirdiği tespit edildi.

TÜRKİYE'DE İNTERNET KULLANIMININ YÜZDE 67.5'İ KAFELERDEN

DESAM tarafından rapor haline getirilen araştırmada, hâlâ Türkiye genelinde 8 bini kayıtlı 12 binin üzerinde internet kafe bulunduğu, Türkiye'deki internet kullanımının yüzde 67.5'inin internet kafeler üzerinden gerçekleştiği kaydedildi. Geçen yıl konulan yasaklara uymadığı belirlenen bin 241 kafenin ruhsatının da iptal edildiği vurgulandı. Raporda, her mahalle köşesinde açılmaya başlanan internet kafelerin gençliği teknolojiyle tanıştırmak ve eğitmekten çok, kötü alışkanlıklar kazandırdığı belirtildi.

DESAM UZMANLARININ TESPİT VE UYARILARI

Uzman görüşlerine de yer verilen raporda, çocukların sanal ortamda zehirlendiği belirtildi. Araştırmada internet kafe müdavimleri ve aileler pornografi konusunda uyarıldı.

İNTERNET KAFELERİN ZARARLARI SIRALANDI

İnternet kafelerin düşük maliyetli teknoloji sunma, öğrencilerin bilimsel gelişmeleri takip edebilme gibi olumlu katkıları bulunduğu belirtilen raporda, olumsuz yönler ise şu şekilde sıralandı:

¥ Kahvehane kültürünün bir devamı olarak algılanmaktadır.

¥ Gençlik ciddi bir ahlâkî ve kültürel erozyona uğruyor.

¥ Öğrencilerde aşırı para harcama davranışı gelişiyor.

¥ Gençliğin etik gelişimine zarar veriyor.

¥ Cinsel sapma ve sapkınlıklara neden oluyor.

¥ Okul başarısını olumsuz yönde etkiliyor.

¥ Öğrenciler chat yaparken yalan söyleme davranışı kazanıyor.

TÜRKİYE, AVRUPA REKORTMENİ ÇIKMIŞTI

Geçen hafta içinde açıklanan bir araştırma, Türkiye'nin internet kullanıcı sayısı açısından Avrupa 7. olmasına karşın internet başında geçirilen saat ve ziyaret edilen sayfa adedi kategorilerinde birinci olduğu ortaya konmuştu. Aynı araştırma, internet başında geçirilen saat açısından Türkiye'nin, 32 saat ile birinci olduğunu da ortaya koydu.

ASLAN DEĞİRMENCİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT