1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İnsanlık Uykuda!..
İnsanlık Uykuda!..

İnsanlık Uykuda!..

Erbil'de yüzlerce Suriyeli aile, sokakları mesken tuttu. Çaresiz anneler, çocuklarına kaldırım taşlarını yastık yapıyor.

A+A-

Suriye‘den kaçan mültecilerin sayısı son iki yılda 2 milyona yaklaştı. Sınırı geçemeyen yaklaşık 4 milyon Suriyeli de kendi ülkelerinde mülteci durumuna düştü. Türkiye, Ürdün, Lübnan, Mısır ve Irak'ta yüz binlerce Suriyeli hayata tutunmaya çalışıyor. Kuzey Irak'a sığınan yüzlerce Suriyeli aile ise kaldırımları mesken tutmuş durumda. Çaresiz kalan anneler, çocuklarına kaldırım taşlarını yastık yapıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) en büyük kenti Erbil'in her köşesinde Suriyeli sığınmacıları görmek mümkün. Sayıları her geçen gün artan Suriyeli sığınmacılar, caddeleri, sokakları, yol kenarlarını, kaldırımları ve virane yerleri mesken edindi. Aileler, şimdilik sadece çevredeki vatandaşların verdiği battaniyeleri beton zeminin üzerine serip üstüne yatıyor.

ANNELERİN BÜYÜK ÇARESİZLİĞİ

Erbil'in en lüks alışveriş merkezlerinden Majidi Mall'un tam karşısında yol kenarında 5 çocuklu Muhammed ailesi kalıyor. Çaresiz anne Emira Muhammed (40), 5 çocuğu için kaldırımların taşlarını yastık yapmış. Çocukların başı altında ufak bir minder veya bez parçası bile yok. Çocuklar yoldan geçen arabaların egzoz dumanlarını ve yolun tozunu soluyor. Çocukların gece yuvarlanıp, trafiğin yoğun olduğu yola düşme riski de yüksek. Baba Aziz Muhammed, gece gündüz iş ararken anne Emira, sadece çocuklarıyla başlarını sokacakları bir ev istiyor.

ENKAZDA SÜREN HAYATLAR

Yıkılmış bir evin enkazı üzerinde 15 aile kalıyor. Yan taraftaki küçük kulübede ise kadınlar yaşıyor. Kulübe aynı zamanda mutfak ve banyo olarak kullanılıyor. Yunus Abdullah (31), iki çocuk babası, karısı 8 aylık hamile, ameliyat olduğu için ağır işlerde çalışamıyor. Abdullah, 'İmkanım olsa bir ev kiralamak isterdim ancak burada kiralar 500-600 dolardan başlıyor' diyor. Buna benzer hikayesi olan binlerce aile var. Resmi rakamlara göre, Kürt bölgesinde 150 bini aşkın sığınmacı bulunuyor. Mültecilerin önemli bir kısmı Domiz Kampı ve Köysancak'taki kampta kalıyor. IKBY hükümeti, üçüncü bir kamp açmaya hazırlanıyor.

AA

HABERE YORUM KAT