1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “İnsanları Yok Ettiler, Şimdi de Tarihi Yok Ediyorlar”
“İnsanları Yok Ettiler, Şimdi de Tarihi Yok Ediyorlar”

“İnsanları Yok Ettiler, Şimdi de Tarihi Yok Ediyorlar”

Arkeolog Ebu Rıdvan, “Dün Tedmur antik kentinde konser veren Rusya, bugün Halep'te tarihî mekânlara saldırarak onları yok ediyor.” dedi.

A+A-

Antik Tedmur (Palmira) kentini, IŞİD'in elinden aldıktan sonra, burada konser veren Rusya, Halep'te ise tarihî mekânları bombalıyor.

Halep'in yaklaşık 30 kilometre kuzey batısındaki Der Te'izze beldesinde bulunan tarihî Aziz Simon Manastırı, son dönemde Beşşar Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının doğrudan hedefi oldu.

Arkeolog Mustafa Ebu Rıdvan, AA muhabirine, Aziz Simon Manastırı'nın Halep'teki en önemli tarihî mekânlardan olduğunu söyledi. Ebu Rıdvan, Aziz Simon Manastırı ve etrafındaki yapıların, rejim ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının saldırısına maruz kaldığını, bu tarihî yapıların son dönemde bombaların doğrudan hedefi olduğunu belirtti.

“İnsanları, Ağaçları Yok Ettiler, Şimdi de Tarihi Yok Ediyorlar”

Rusya'nın, IŞİD’i antik Tedmur kentinden çıkardıktan sonra orada konser verdiğini hatırlatan Arkeolog Ebu Rıdvan, “Rusya ve rejim Tedmur'u yıktıktan sonra konser verdi. Dün Tedmur antik kentinde konser veren Rusya, bugün Halep'te tarihî mekânlara saldırarak onları yok ediyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Esed rejimin medeniyet düşmanı olduğunu söyleyen Ebu Rıdvan, “Bunlar insanları, ağaçları yok etti, şimdi de sistematik olarak tarihi yok ediyorlar.” şeklinde konuştu.

St. Petersburg Mariinski Tiyatrosu Semfoni Orkestrası, IŞİD'in Tedmur kentinden çıkarılmasının ardından antik kentin yıkıntıları arasında konser vermişti.

AA

HABERE YORUM KAT