1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İnsanı, İnsanın Kurdu Yapan; Küresel Siyaset
İnsanı, İnsanın Kurdu Yapan; Küresel Siyaset

İnsanı, İnsanın Kurdu Yapan; Küresel Siyaset

Esed bağımsızlık, İran ve avanesi emperyalizm karşıtı, Pyd/Ypg özgürlük, Rusya ve batı ise İşid terörünü bitirmek için buradalar! Ölen çocuklar mı? onlar zaten masum ve “savaşın sadakası” hükmünde sayılabilirler!

A+A-

Sinan Ön’ün Yorumu:

İnsanı diğer canlı türlerinden ayıran temel özellikler; kültür, iletişim, toplumsallaşma ve akletme olarak sayılabilir. Ancak tarihsel olarak yaşanan hadiseler, insanlığını kaybetmişler ile diğer canlılar arasında pek de farkın olmadığını hatta insanın yukarıda sayılan özelliklerine rağmen yaptıkları ile aşağılarında aşağısına nasıl hapsolduğunu göstermekte.

21.yy’da karanlık çağların artık geride kaldığını iddia edenler, bilgi çağında her yaşananın şeffaflığından bahsedenler kör, sağır ve dilsiz olmanın hafifliğini doyasıya yaşamaktalar.

Her gün yüzlerce insanın katliam haberleri, göç yollarında yaşanan trajedilerin varlığı karşısında “çözüm nedir?” sorusuna cevap bul(a)mayanlardan fiili müdahale beklemek boş bir beklenti olmaktan öteye geçmiyor. Küresel siyaset ve uluslararası toplum adına oluşturulan örgütlenmelerin içinin ne kadar da boş olduğunu Kosova’da, Bosna’da vb.birçok dramda olduğu gibi bugün Suriye’de de acı bir şekilde tecrübe etmekteyiz.

“İnsanı insanın kurdu” yapan teoriler ile “hedefe giden yolda herşeyi mübah gören” anlayışlarından iki büyük dünya savaşı çıkartmayı başaran “gelişmiş toplum” için, evrimini tamamlamamış toplumların da böyle büyük acıları yaşaması gerekiyor herhalde!

Yazının Devamı >>>

Etiketler :