İnsan Hakları Örgütü'nden Mültecilere İşkence İddiası

12.02.2014 01:43
İnsan Hakları Örgütü'nden Mültecilere İşkence İddiası
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Mısır ve Sudan'da insan kaçakçılarının Eritreli mültecilere işkence yaptığı, güvenlik birimlerinin de buna göz yumduğunu ileri sürdü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mısır ve Sudan'da insan kaçakçılarının Eritreli mültecilere, güvenlik birimlerinin bilgisi dahilinde yıllarca işkence yaptığını bildirdi.

New York merkezli HRW tarafından bugün yayımlanan rapora göre , HRW ve 22 Mısırlı sivil toplum kuruluşunun bölgede bulunan göçmenlerle yaptığı görüşmelerde insan kaçakçılarının, Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki İsrail sınırı yakınında ve Sudan'ın doğusunda çoğunluğu Eritreli mültecilere yönelik insan haklarına aykırı muamelelerde bulunulduğu belirtildi.

Örgütün internet sitesinde yayımlanan 79 sayfalık raporda, 2010 yılından bu yana Mısırlı insan kaçakçılarının Eritrelilere mültecilere fidye için işkence yaptıkları, tecavüz, yakma ve sakatlamaya varan insan hakları ihlalleri işledikleri kaydedildi.

Sivil toplum örgütleri ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) benzer işkence mağdurlarıyla Mısır dışında yaptığı görüşmelerin sonuçlarını da içeren HRW raporunda, Mısır ve Sudan'ın, insan kaçakçılarının yaptığı işkencenin belirlenmesi ve soruşturulup yargılanmasında yükümlülüklerini ihlal ettikleri ifade edildi.

Raporu kaleme alan HRW mülteciler kıdemli araştırmacısı Gerry Simpson, ''Mısırlı resmi yetkililerin yıllarca mültecilere yapılan  bu korkunç ihlali yalanladığını'' belirterek, Mısır ve Sudan'ın kendi topraklarındaki Eritrelilere yönelik işkence ve gasplara son vermesini, insan kaçakçılarının ve buna izin veren güvenlik görevlilerinin yargılaması gerektiğini ifade etti.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim