"İngiltere'nin Çıkış Süreci Bir An Önce Başlatılmalı"

29.06.2016 10:02
"İngiltere'nin Çıkış Süreci Bir An Önce Başlatılmalı"
AB Konseyi Başkanı Tusk, İngiliz halkının iradesine saygı duyduklarını ancak çıkış sürecinin bir an önce başlatılmasının tüm AB üyelerini ilgilendirdiğini söyledi.

Ağırlıklı olarak İngiltere'nin AB'den çıkışının tartışıldığı AB Liderler Zirvesi'nin ilk günü 8 saatlik görüşmelerin arından sona erdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ile yemekte ayrıca görüşülen zirvenin ilk günün arından AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ortak basın toplantısı düzenledi.

Zirvede İngiltere Başbakanı David Cameron'ın referandum sonuçlarını özetlediğini belirten Tusk, İngiliz halkının iradesine saygı duyduklarını ancak çıkış sürecinin bir an önce başlatılmasının tüm AB üyelerini ilgilendirdiğini söyledi.

Görüşmelerin sakin ve seviyeli gerçekleştiğini anlatan Tusk, Cameron'ın çıkışı düzenleyen AB anlaşmalarının 50. maddesini yeni İngiliz Başbakanının başlatmasının daha uygun olacağını söylediğini aktardı.

Tusk, "Liderler, tozun durulması için biraz zaman gerektiğinin farkında ama Birleşik Krallık hükümetinin bu pozisyonunu olabildiğince yakın zamanda belirlemesi gerekiyor." dedi.

"Çıkış süreci en kısa sürede başlamalı"

AB'den çıkışı savunanlarının tamamının zamana ihtiyaç duyduklarını söylediğine dikkati çeken Juncker, "Ayrılmak istediğinize göre, bir planınız olduğunu zannediyordum. Sürecin başlatılacağına dair bildirimin bir sonraki İngiliz hükümeti tarafından mümkün olan en kısa sürede yapılmasını umut ediyorum. 50. maddenin bir an önce yürürlüğe konulmasını istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim